„Mașine agronomice”
„Noi avem totdeauna în deposit și primim comandă pentru locomobile și mașine de îmblătit cu vapor, vârtejuri stabile și transportabile, mașine de îmblătit țântuite și cu leațuri de căpcană, mașine de semănat în rânduri și de-a latul, mașine de cosât și de secerat ale lui Wood, recunoscute de cele mai bune, și mașine de legat de cea mai nouă construcțiune, mașine pentru desfăcatul păpușoiului, mori de vânturat și cilindre de sortare, mori de urluit și măcinat, mașine pentru tăietul siccei și napilor, proasce și pompe, tot felul de pluguri și părți de reservă cu cele mai eftine prețuri de fabrică”.
„Gazeta Bucovinei”, Anul II, nr. 17, Cernăuți, Joi 10 Martie 1892.
„Limba românească în ținutul Sucevii”
„Gazeta «Buciumul» din Câmpulung scrie că d-l căpitan Erast Tarangul din Suceavă împiedică pe învățătorii români din ținutul său, ca să deie scrisori românești la căpitănie. Pe cei ce cutează a scris astfel de scrisori căpitanul îi cheamă la sine și le spune foarte dulce și cu multe complimente și rugăminți ca să nu scrie românește, că foarte puțini sânt în district cari se folosesc de limba română. Tot «Buciumul» ne aduce vestea că și dl. profesor gimnazial din Suceavă Burduhos oprește limba românească, oprindu-i pe școlerii să-i să facă petiții românești în scris, pe când dl. căpitan Kapucinski din Câmpulung primește orice scrisori românești, și dela ori și care, și în ziua de 6 August la o serbare bisericească din Câmpulung a rostit cătră popor niște cuvântări românești așa de însuflețitoare încât a câștigat inimile tuturor celor care l’au ascultat”.
„Deșteptarea”, Anul I, Cernăuți, 15 Martie 1908, Nr. 9.
„Stațiuni de montă cu armăsari”
„La 5 Martie a.c. s-au deschis în județul nostru 8 stațiuni de montă cu 18 armăsari din cea mai bună rasă din depozitul de armăsari Rădăuți. Apoi mai suntem informați că la Rădăuți s’a format un sindicat sub președinția d-lui Gh. Flondor, în colaborare cu d-l medic veterinar Gheorghe Luția, pentru creșterea calului arab”.
„Suceava”, Anul II, Nr. 26, 15 Martie 1936.