Relații de prietenie

Mașină de salubritate, donată de elvețieni Primăriei Salcea



Relații de prietenie: Mașină de salubritate, donată de elvețieni Primăriei Salcea
Relații de prietenie: Mașină de salubritate, donată de elvețieni Primăriei Salcea

Primăria orașului Salcea a primit în pragul Sărbătorilor de Iarnă o mașină specială pentru activitatea de salubritate. Mașina a fost donată de firma Haefeli, din orașul elvețian Lenzburg, care „recidivează” astfel după ce în cursul anului 2005 a făcut cadou Primăriei din Salcea o mașină de pompieri. Cheile mașinii de salubritate au fost înmânate chiar în fața Primăriei din Salcea, la ceremonie fiind prezenți atât primarul Ilie Lungu, cât și reprezentanții părții elvețiene, respectiv Petter Hauri, Fritz Lindermann și Roland Aeschimann.
„Avem bucuria și plăcerea de a va oferi un cadou de Crăciun pentru orașul dumneavoastră. După multe pregătiri și căutări, am găsit această mașină specială pentru gunoi. Cu mașina puteți strânge toate deșeurile din comunitatea dumneavoastră și nu numai cele vizibile puse în saci, ci și cele invizibile: îngrijorări, răutate, invidie, etc. să fie arse în afara orașului”, le-a urat Petter Hauri reprezentanților Primăriei Salcea.
Ilie Lungu, primarul din Salcea, care are o relație personală apropiată cu elvețienii, a ținut să le mulțumească pentru această donație.
„Pentru noi este un lucru foarte util. Vom putea înlocui astfel vechea mașină descoperită pe care o folosim de mai mult timp cu una care este destinată special pentru strângerea deșeurilor. Utilitatea acestei mașini se va dovedi după ce vom fi nevoiți să transportăm deșeurile din Salcea și celelalte localități la groapa ecologică de gunoi”, a precizat primarul Ilie Lungu.
Deocamdată, mașina nu a fost pusă în funcțiune și aceasta pentru că urmează să fie înmatriculată și să parcurgă toate etapele necesare înmatriculării.
Potrivit primarului din Salcea, acest lucru se va întâmpla, cel mai probabil, în prima parte a anului 2009.



Recomandări

Gheorghe Șoldan după alocarea a 15,05 milioane de lei pentru primării: „Cred că suntem singurul Consiliu Județean care face o rectificare pentru primării”

Gheorghe Șoldan după alocare a 15,05 milioane de lei pentru primării: „Cred că suntem singurul Consiliu Județean care face o rectificare pentru primării”
Gheorghe Șoldan după alocare a 15,05 milioane de lei pentru primării: „Cred că suntem singurul Consiliu Județean care face o rectificare pentru primării”

Rîmbu vrea să recupereze la primărie parcelele private din Parcul Șipote, care înseamnă peste 8.000 de metri pătrați

Proiectul de modernizare a Parcului Șipote cu fonduri europene, aprobat în Consiliul Local Suceava
Proiectul de modernizare a Parcului Șipote cu fonduri europene, aprobat în Consiliul Local Suceava

Locuitorii Sucevei, invitați de primărie să iasă la făcut curățenie în oraș. Răsplata va fi o diplomă de „Cetățean responsabil”