Susținere

Maricela Cobuz: Ministerul Sănătății are un buget record pentru 2019



Deputatul PSD de Suceava Maricela Cobuz
Deputatul PSD de Suceava Maricela Cobuz

Deputatul PSD de Suceava Maricela Cobuz a susținut o declarație politică în care a evidențiat faptul că, în 2019, Ministerul Sănătății va beneficia de un buget record. Maricela Cobuz a spus că săptămâna aceasta comisiile reunite pentru Sănătate și Buget Finanțe din Camera Deputaților și Senat au aprobat bugetul Sănătății pentru anul 2019. Ea a precizat că pentru prima dată Ministerul Sănătății are prevăzut în proiectul de buget pentru anul 2019 cea mai mare sumă alocată vreodată, fiind vorba de o creștere cu 6 miliarde de lei față de anul trecut. „Este o creștere care reprezintă 4,84% din PIB, în condițiile în care la începutul guvernării sănătatea avea un procent mult mai scăzut”, a arătat deputatul PSD de Suceava. Maricela Cobuz a evidențiat faptul că investițiile vor beneficia de 1,1 miliarde de lei, bani pentru achiziția de aparatură, reparații capitale, finalizarea lucrărilor începute.
Ea a adăugat că medicina de familie va avea o creștere a bugetului de peste 22% comparativ cu anul trecut, medicina primară devenind din ce în ce mai importantă în asigurarea serviciilor medicale pentru pacienți.
„Anul acesta, centrele medico-sociale și cabinetele școlare vor beneficia de creșteri importante la buget. Mai multe programe de sănătate vor primi finanțarea anul acesta, test pentru gravide pentru depistarea bolilor genetice, testare markeri tumorali, programul de screening pentru deficitul de vitamina D. De asemenea, programul de Diabet juvenil, implementat de către CNAS din Fondul național unic de asigurări sociale, va beneficia de un buget majorat”, a declarat deputatul PSD de Suceava. Maricela Cobuz a adăugat că „domeniul sănătății este un pilon esențial pentru dezvoltarea României, iar pacientul poate fi tratat în țară ca și în celelalte state membre ale Uniunii Europene, beneficiind de tratamente inovative și servicii medicale de înaltă calitate”.
Maricela Cobuz a precizat că în calitate de deputat în comisia pentru sănătate și familie, dar și de medic primar pediatru, va susține implementarea tuturor politicilor de sănătate care vor contribui la asigurarea stării de sănătate pentru cetățenii din România.



Recomandări

Conducerea PNL Suceava a salutat aprobarea de către Guvern a indicatorilor tehnico-economici pentru drumul expres Suceava–Siret

Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico econonici pentru drumul expres Suceava - Siret
Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico econonici pentru drumul expres Suceava - Siret

Deputata AUR Veronica Grosu atrage atenția asupra alocărilor de bani insuficiente din partea Guvernului pentru prevenția și identificarea timpurie a bolilor

Primăria Dorna Candrenilor a început lucrările la piscinele exterioare de la complexul balneoclimateric din comună

Primăria Dorna Candrenilor a început lucrările la piscinele exterioare de la complexul balneoclimateric din comună
Primăria Dorna Candrenilor a început lucrările la piscinele exterioare de la complexul balneoclimateric din comună