Studiu

Mariajele fericite contribuie la prelungirea vieții



Mariajele fericite contribuie la prelungirea vieții
Mariajele fericite contribuie la prelungirea vieții

Un mariaj fericit contribuie la menținerea sănătății și la prelungirea vieții, este concluzia unui studiu realizat de o echipă de cercetători de la Universitatea din California și publicat în British Medical Journal of Epidemiology and Community Health, informează dailymail.co.uk.
Studii anterioare au indicat faptul că un mariaj solid poate adăuga cinci ani la viața unui om.
Conform acestui nou studiu, un mariaj stabil și puternic este asociat cu o speranță mai mare de viață. Spre deosebire de cei căsătoriți, persoanele celibatare, divorțate sau văduve prezintă mult mai multe riscuri de a muri mai repede.
Autorii acestui studiu au indicat că bărbații care nu se căsătoresc sunt mai vulnerabili decât femeile care rămân celibatare. Iar celibatarii cu vârste cuprinse între 19 și 44 de ani prezintă de două ori mai multe riscuri de a muri decât corespondenții lor căsătoriți.
Profesorul Robert Kaplan, coordonator al acestui studiu, a declarat: „Izolarea socială mărește riscul de moarte prematură”.
Cercetătorii au utilizat pentru realizarea acestui studiu datele preluate din recensămintele naționale și din certificatele de deces a aproximativ 67.000 de adulți, emise în perioada 1989 – 1997.
În 1989, jumătate dintre persoanele studiate erau căsătorite, 10% văduve, 12% divorțate, 3% separate.
În mod nesurprinzător, pe parcursul celor opt ani cât a durat studiul, vârsta înaintată și o stare a sănătății proastă au constituit principalele cauze de deces, dar s-a remarcat faptul că mariajele au fost asociate cu o durată mai mare de viață.
Luând în calcul vârsta, starea sănătății și alți câțiva factori care ar fi putut influența cercetările, specialiștii au descoperit că în această perioadă au murit 40% dintre persoanele văduve, 27% dintre persoanele separate sau divorțate și 58% dintre persoanele celibatare. Majoritatea persoanelor căsătorite au supraviețuit perioadei în care s-a desfășurat studiul.
Cercetătorii au scos la iveală faptul că pentru grupa de persoane tinere principala cauză de deces a celibatarilor o constituie bolile infecțioase precum HIV.
În grupele persoanelor de vârstă medie și înaintată, principala cauză de deces o constituie bolile cardiace și cele cronice.
Cercetătorii spun că persoanele care sunt căsătorite au avantajul de a fi „conectate social”.



Recomandări

Cockteil… cu amor, umor și poezie . Căsătoria și… longevitatea

Cockteil… cu amor, umor și poezie . Căsătoria și… longevitatea

Un muzeu dedicat dramei copiilor din fostul „orfelinat al groazei” din Siret, pe lista de proiecte a primarului orașului, Adrian Popoiu