Început de drum

Maria Andrieș, prima femeie președinte al Curții de Apel Suceava



Maria Andrieș a preluat, începând de astăzi, conducerea Curții de Apel Suceava
Maria Andrieș a preluat, începând de astăzi, conducerea Curții de Apel Suceava

Maria Andrieș a preluat, începând de astăzi, conducerea Curții de Apel Suceava. În istoria de 20 de ani a acestei instituții, Maria Andrieș este prima femeie care ocupă funcția de președinte. Una dintre prioritățile noului președinte al Curții de Apel Suceava este realizarea unei documentații cu privire la Judecătoriile din Gura Humorului și Darabani, care au fost propuse pentru desființare.
„Această documentație va fi remisă Ministerului Justiției și în ea vom propune realocarea arondării unor localități aflate acum în raza altor judecătorii, către cele două instanțe propuse pentru desființare. În cazul Judecătoriei Gura Humorului vom propune relocarea arondării unor localități aflate acum pe raza Judecătoriei Suceava și a Judecătoriei Câmpulung Moldovenesc. Ar fi păcat ca o instanță cum este cea din Gura Humorului, care deține o bază foarte bună și are o schemă completă, să dispară. În plus, în eventualitatea în care această instanță s-ar desființa, s-ar încărca și cheltuielile cu personalul care va fi mutat la alte instanțe”, a explicat Maria Andrieș.
Președinta Curții de Apel Suceava a arătat că un alt punct important al activității din acest mandat va fi legat de implementarea Noilor Coduri, inclusiv prin editarea unor broșuri în care să fie explicate, într-un limbaj accesibil, noile dispoziții de procedură.
„Vom continua programele de formare profesională, în colaborare cu baroul de avocați și parchetele, și vom face tot ce este necesar pentru a asigura condițiile de implementare a Codului penal și de procedură penală. De asemenea, vom coordona colaborarea dintre instanțe pentru asigurarea unei practici comune, mai ales în cadrul etapei scrise a procesului civil și aplicării dispozițiilor referitoare la anularea cererii de chemare în judecată”, a arătat Maria Andrieș.
Sediile Judecătoriilor din Fălticeni și Rădăuți, pe agenda de lucru din acest mandat
Președinta Curții de Apel Suceava a mai anunțat că se va implica foarte mult pentru a rezolva situația sediilor Judecătoriilor din Fălticeni și Rădăuți. În ceea ce privește instanța de la Fălticeni s-au făcut demersuri pentru ca la rectificarea bugetară să fie alocată diferența de bani necesară finalizării lucrărilor. Potrivit calculelor, necesarul ar fi de 3,85 de milioane de lei. În ceea ce privește Judecătoria Rădăuți, se așteaptă ca banii pentru construcție să fie prinși în buget, pentru ca mai apoi să poată fi organizată licitația.
Pe linia calității activității instanțelor, Maria Andrieș a precizat că una dintre ținte este reducerea numărului de dosare vechi, printr-o monitorizare permanentă și identificarea cauzelor și înlăturarea acestora.
„Voi urmări respectarea termenelor de redactare a hotărârilor și calitatea redactării. În paralel, voi milita pentru mărirea schemelor, în concordanță cu necesitățile de personal din perspectiva implementării Noilor Coduri. Ocuparea posturilor vacante și echilibrarea volumului de activitate va fi o altă problemă asupra căreia mă voi apleca”, a menționat președinta Curții de Apel Suceava.
Pentru a afla cât mai exact care este percepția oamenilor asupra justiției sucevene și ce trebuie remediat, Maria Andrieș a anunțat că va recurge la metoda chestionarelor, iar suplimentar va lua măsurile care se impun pentru uniformizarea procedurilor administrative.
Cine este Maria Andrieș
Noul președinte al Curții de Apel Suceava a intrat în magistratură în cursul anului 2000, ca magistrat la Judecătoria Fălticeni. Până atunci a lucrat timp de patru ani ca secretar al comunei Baia, iar în perioada 1994-2000 a activat ca avocat. La Curtea de Apel Suceava a ajuns în 2004, iar în perioada 2006-2008 a ocupat funcția de președinte al Secției Penale. Între 2008-2013 a fost vicepreședinte al Curții de Apel Suceava, iar de astăzi, 15 iulie, a preluat pentru o perioadă de trei ani funcția de președinte al acestei instanțe.
Maria Andrieș a fost numită în această funcție după ce a câștigat concursul organizat de Consiliul Superior al Magistraturii, unde a fost notată cu 9,21 la interviu, iar la proba scrisă a primit nota 9,60.
Funcția de vicepreședinte al Curții de Apel Suceava va rămâne vacantă, iar CSM va organiza concurs pentru ocuparea acesteia în sesiunea din toamnă.



Recomandări

Reacția procurorilor de la Parchetul Curții de Apel, după articolul în care Monitorul sesiza că în 2025 nu s-a comunicat finalizarea niciunui dosar

Reacția procurorilor Parchetului Curții de Apel, după articolul în care Monitorul sesiza că în 2025 nu s-a comunicat finalizarea niciunui dosar
Reacția procurorilor Parchetului Curții de Apel, după articolul în care Monitorul sesiza că în 2025 nu s-a comunicat finalizarea niciunui dosar

Șoldan anunță încă o veste bună pentru județul Suceava, scoaterea la licitație a proiectului pentru centura orașului Gura Humorului