Anchetă dificilă

Mama afaceristului dispărut fără urmă nu crede că fiul ei s-a sinucis



Anchetă dificilă: Mama afaceristului dispărut fără urmă nu crede că fiul ei s-a sinucis
Anchetă dificilă: Mama afaceristului dispărut fără urmă nu crede că fiul ei s-a sinucis

Familia afaceristului din comuna Izvoarele Sucevei, Ștefan Belmega (foto), în vârstă de 46 de ani, dispărut fără urmă de la începutul săptămânii trecute, nu crede în varianta sinuciderii acestuia.
Mama omului de afaceri nici nu vrea să se gândească că fiul ei nu ar mai fi în viață și speră că misterul dispariției acestuia va fi dezlegat în curând. „Mă rog la Dumnezeu, poate e în viață… nu cred că s-a sinucis, nu avea nici un conflict cu nimeni”, mărturisește femeia.
„El era un om foarte bun… nu avea nimic cu nimenea… nu știu, c-o fi mort, c-o fi plecat… avea ceva datorii, acum Dumnezeu știe…”, e de părere un consătean de-al omului de afaceri.
Anchetatorii acestui misterios caz au apelat și la un câine de identificare a cadavrelor adus tocmai de la poliția din Galați, cu care astăzi vor începe din nou căutările, din zona în care a fost găsit abandonat, miercurea trecută, autoturismul de teren al omului de afaceri, pe un drum forestier, la aproximativ 200 de metri de DJ 176 A, care face legătura între Brodina și Moldovița
Înscenare, crimă sau sinucidere?
În acest moment, anchetatorii iau în calcul trei variante, respectiv crimă, sinucidere și înscenare. Din datele deținute în prezent, Ștefan Belmega, patron al unei societăți de prelucrare a lemnului, avea datorii de aproape 250.000 de lei. Așa cum scria și în biletul de adio găsit de polițiști, datoriile cu pricina le acumulase după ce fusese înșelat de câteva persoane cu care lucra.
Din informațiile noastre, Belmega a dat vina în biletul respectiv pe două persoane, o femeie care mai avea grijă de documentele sale contabile, precum și pe un tehnician silvic.
Dacă la început, varianta sinuciderii părea cea mai probabilă, în timpul anchetei, ipoteza unei înscenări a devenit din ce în ce mai plauzibilă.
Deși în autoturismul afaceristului (Ștefan Belmega, 46 de ani, din Izvoarele Sucevei) a fost găsit un bilet de adio, iar lângă mașină o pungă aproape goală de sodă caustică și, se pare, pete de sânge amestecate cu vomă, indicii care duceau clar către varianta sinuciderii, faptul că de aproape o săptămână cadavrul bărbatului nu a fost găsit i-a pus pe gânduri pe anchetatori.
Dacă Ștefan Belmega ar fi îngurgitat sodă caustică cu gândul de a-și pune capăt zilelor, atunci trupul neînsuflețit al acestuia ar fi trebuit găsit nu foarte departe de locul în care și-a abandonat mașina. Totuși, deși sute de oameni au periat zona respectivă pe o rază de zeci de kilometri, anchetatorii nu au găsit nici urmă de cadavru.
În aceste condiții, polițiștii iau în calcul și varianta unei înscenări, precum și cea a unei crime.
Surse judiciare ne-au mărturisit că e posibil ca omul de afaceri din Izvoarele Sucevei să se fi încurcat și cu niște cămătari, aceste ipoteze urmând a fi verificate în perioada următoare.
Presupusele pete de sânge, găsite în apropierea mașinii afaceristului, au fost trimise, zilele trecute, la Institutul Criminalistic din București.
Dat în urmărire
Inspectoratul de Poliție Județean Suceava a remis, ieri, mass-media, fotografia lui Ștefan Belmega, apelând la sprijinul cetățenilor în găsirea vreunui indiciu concludent care să ducă la rezolvarea acestui încurcat caz.
Dispărut de pe data de 9 iulie a.c., Ștefan Belmega, tată a patru copii, avea o înălțime de 1,75 -1,80 metri, constituție atletică, fața ovală, ochi albaștri, păr șaten.
„Persoanele care pot da relații cu privire la persoana dispărută sunt rugate să sune la telefon 0230 / 203161, 0230 / 203165, 0230 / 203004 sau sa ia legătura cu orice unitate de poliție”, precizează poliția.




Recomandări