MAE îi avertizează pe români că în Italia va avea loc, astăzi, o grevă generală



MAE îi avertizează pe cetățenii români care doresc să călătorească în Italia că pe teritoriul acestui stat va avea loc, astăzi, o grevă generală a confederației sindicale CGIL împotriva măsurilor de austeritate.
MAE precizează, într-un comunicat remis agenției MEDIAFAX, că mișcarea de protest va afecta transportul aerian, urban, naval și feroviar.
De asemenea, la protest vor participa și lucrătorii din sănătate, poștă, educație și administrația publică. MAE menționează că angajații din transportul aerian nu vor lucra în intervalul orar 10 – 18.
Ministerul precizează că angajații din transportul naval și feroviar nu vor lucra între orele 9 – 17 (sunt prevăzute întârzieri de 8 ore față de programul normal), iar transportul urban va fi afectat după cum urmează: Roma și Napoli de la 9 la 17; Milano de la 18; Torino de la 9 la 12 și de la 15 la 18; Bologna de la 19:30 ; Palermo de la 8:30 la 17:30.
„Pentru a evita apariția unor situații neplăcute pe parcursul deplasării în Italia, cetățenii români sunt sfătuiți să se intereseze din timp asupra situației de pe plan local, evitând zonele unde au loc mișcări de protest”, menționează MAE.