MADR: Exporturile agricole cresc anual, dar în special prin produse primare



Exporturile de produse agricole cresc în fiecare an, dar sunt constituite în special din produse primare, precum grâu și orz, din cauza accesării reduse a fondurilor europene destinate creșterii valorii adăugate, a declarat joi secretarul de stat în Ministerul Agriculturii Barna Tanczos.
„Exporturile au crescut din cel în ce mai mult, în 2010 chiar cu 50% față de 2009, dar exportăm în continuare produse primare, în special grâu, orz și animale vii”, a declarat Barna Tanczos într-o conferință de presă.
El a adăugat că România nu a reușit încă să intre pe piața europeană cu produse alimentare din cauza neutilizării fondurilor europene destinate creșterii competitivității și valorii adăugate pentru produsele agricole.
„N-am reușit să dezvoltăm acea industrie pe care am omorât-o în momentul aderării, prin închiderea majorității abatoarelor, pentru că au fost neconforme și prin închiderea a multor capacități de procesare a laptelui, care nu se ridicau la standardele europene”, a afirmat Tanczos.
El a mai spus că în patru-cinci ani România nu a reușit să redeschidă unitățile închise la aderarea la Uniunea Europeană.