Luptă “strînsă” pentru obținerea de fonduri ISPA pentru Suceava



– Acesta este ultimul an în care se mai acordă fonduri ISPA, care vor fi acordate la maxim trei din cele cinci proiecte depuse spre finanțare
Vizita comisiei Delegației Europene la Suceava, pentru evaluarea obiectivelor prinse în proiectul ISPA, se va încheia astăzi, dar decizia finală va fi luată la Bruxelles, în toamnă, cînd proiectul sucevean va trebui să concureze cu proiectele depuse de încă patru alte localități din țară.
Tocmai de aceea, primarul Ion Lungu consideră că deși Suceava se va afla printre cele trei proiecte care vor beneficia de finanțare europeană, suma care ne va fi repartizată ar putea fi mai mică decît cea prevăzută în proiect.
„Va fi totuși o problemă de constrîngere financiară, pentru că este ultimul an în care se mai pot accesa aceste fonduri ISPA, banii sînt mai puțini, iar proiectele sînt mai multe decît fondurile existente. Sînt cinci localități care concurează pentru obținerea fondurilor ISPA, care ajung doar pentru maxim trei proiecte”, a spus edilul șef al municipiului.
Din cîte se pare, municipiul Suceava concurează cu Caraș Severin la obținerea acestor fonduri nerambursabile de zeci de milioane de euro.
În forma sa actuală, proiectul ISPA – „Reabilitarea și optimizarea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare și modernizarea stației de epurare din municipiul Suceava” prevede că investiția totală va fi suportată în proporție de 75%, adică 33.440.000 de euro, de grantul acordat de Uniunea Europeană, în proporție de 15%, adică 6.790.000 de euro, de Banca Germană de Reconstrucție și Dezvoltare (KFW), iar restul de bani, adică 4.460.000 de euro, urmînd să fie asigurați din Fondul Național de Preaderare.