Un nou termen

Lungu promite că Centrul medical de permanență din Suceava va fi finalizat până la sfârșitul lunii mai



Sediul de Primăriei din Burdujeni, unde va funcționa Centrul medical de permanență
Sediul de Primăriei din Burdujeni, unde va funcționa Centrul medical de permanență

Lucrările de igienizare și dotarea Centrului medical de permanență care va funcționa în sediul Primăriei Suceava din cartierul Burdujeni se vor fi finaliza până la sfârșitul lunii mai, a declarat, ieri, în conferință de presă, primarul de Suceava, Ion Lungu. Primarul a menționat sprijinul acordat de Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” pentru dotarea cu echipamente medicale și și-a exprimat speranța că centrul de permanență va fi funcțional cât de curând.
La centrul medical care va funcționa în sediul din Burdujeni al Primăriei Suceava își vor desfășura activitatea 7 medici de familie. Directorul Direcției de Sănătate Publică (DSP) Suceava, dr. Cătălina Zorescu, a precizat că o a doua echipă, de 5 medici de familie, și-a anunțat disponibilitatea de a înființa un al doilea centru de permanență în municipiul Suceava. Dacă administrația locală le va pune la dispoziție un sediu propice pentru activitatea medicală, municipiul reședință de județ va putea dispune de două astfel de centre, care asigură asistența medicală în intervalul orar 15.00-8.00 și în zilele de weekend și sărbători legale.
Opțiunea DSP este pentru cartierul Ițcani, având în vedere distanța până la Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava.
Serviciile care pot fi acordate pacienților asigurați și neasigurați medical constau în: asistență medicală în afecțiuni acute și urgențele medico-chirurgicale (cod verde), în limitele competenței medicului de familie și posibilităților tehnice; trimitere la specialiști în vederea internării în afecțiunile acute și urgențele medico-chirurgicale care depășesc competențele medicului de familie; administrarea medicației necesare tratamentului de urgență care se asigură din trusa de urgență a centrului; eliberarea unei adeverințe medicale pentru pacient, cu care se va prezenta a doua zi la medicul de familie pentru prescrierea rețetei.



Recomandări

Percepția unora dintre pacienții internați la Spitalul Clinic din Suceava: cu șpagă ar fi beneficiat de mai multă atenție din partea cadrelor medicale

Percepția unora dintre pacienții internați la Spitalul Clinic din Suceava: cu șpagă ar fi beneficiat de mai multă atenție din partea cadrelor medicale