Suceveanul Petru Luhan a obținut unul dintre cele zece mandate de europarlamentar care vor reveni PD-L în urma alegerilor de ieri. În vârstă de 32 de ani, Luhan a ocupat până în prezent funcția de administrator public al județului Suceava.
Petru Luhan a ocupat locul opt pe lista PD-L pentru alegerile europarlamentare. „Sunt foarte fericit că s-a realizat validarea unui mandat pentru suceveni. Mulțumesc tuturor celor care au votat PD-L în județul Suceava, trimițându-și o voce grea în Parlamentul European. Cu sprijinul sucevenilor și al cetățenilor din Regiunea de Nord-Est o să pot reprezenta interesele acestora în mod eficient în felul dorit de aceștia la cel mai înalt nivel decizional european”, a declarat Petru Luhan.
De remarcat faptul că este pentru a doua oară când județul Suceava are un reprezentant în Parlamentul European. Primul europarlamentar sucevean a fost social democratul Cătălin Nechifor, care a obținut mandatul în urma primelor alegeri europarlamentare organizate în România, în anul 2007.






