După cinci ani de la înființare, ludoteca din Bogdănești a fost desființată. Jucăriile donate de familia Teodora și Constantin Hălăucescu din Gland – Elveția vor fi împărțite copiilor din comună.
Inițial, primarul comunei Bogdănești, Traian Rogojină, a dorit să mute jucăriile din ludotecă la biblioteca comunală, pentru a fi accesibile tuturor copiilor, opt ore pe zi. Persoana responsabilă cu ludoteca, profesoara Nicoleta Ursuțu, care era plătită de Primăria Bogdănești cu jumătate de normă să se ocupe de ludotecă, a decis ca jucăriile să fie împărțite copiilor, cu sprijinul preotului Marcel Ursuțu, parohul bisericii „Pogorârea Sfântului Duh”.
„Ludoteca nu era funcțională” „Eu am semnat dispoziția de încetare a contractului de muncă al Nicoletei Ursuțu, pentru că sunt responsabil de banii publici. Ludoteca nu era funcțională. Era tot timpul închisă. Un spațiu care putea să fie folosit în alte scopuri era blocat. Consilierii au fost de acord să mutăm cele câteva sute de jucării la biblioteca comunală, unde avem plătit un om cu normă întreagă. Așa am vorbit și cu doamna Hălăucescu, în această vară, cea care a făcut donația. Între timp, preotul Ursuțu și soția sa au luat decizia de a împărți jucăriile copiilor, ceea ce este foarte bine. În sfârșit, jucăriile ajung la cei care au nevoie de ele”, ne-a spus primarul Traian Rogojină.
În spațiul în care a funcționat cinci ani ludoteca, primăria va amenaja, pentru început, un depozit pentru alimentele trimise de Guvern pensionarilor cu venituri foarte mici. Mai apoi, în această clădire se vor amenaja birouri în care vor lucra funcționari din primărie. În județ mai sunt deschide două ludoteci, la Ciocănești și Iacobeni.





