Pentru că în ultimele zile condițiile meteo s-au îmbunătățit și în municipiul Rădăuți, constructorii au reînceput activitatea la rețeaua de apă-canal din municipiu, rețea reabilitată și modernizată cu bani europeni.
Reprezentantul Direcției Tehnice din primărie, inginerul Igo Sigi Koffler, a declarat: „Firma Pfeiffer a reluat lucrările pe raza municipiului nostru. Mai exact, au fost reluate lucrările pe străzile Cucului și Berăriei, se mai lucrează la căminul de vane, pe strada 1 Mai, și pe dealul Osoi, la castelul de apă. La solicitarea expresă a primăriei se fac lucrări pentru readucerea la forma inițială a carosabilului pe străzile Merilor și Griviței, urmând, ca atunci când vremea va permite, să se asfalteze zona care a fost afectată de lucrări, mai precis, străzile Iraclie Porumbescu, Hanului, 1 Mai și Calea Bucovinei”. Reamintim cititorilor că primăria rădăuțeană a amendat în decembrie trecut, cu aproape 750 de milioane de lei vechi, firma Pfeiffer pentru nerespectarea unuia dintre termenii contractului, mai exact cel care prevede aducerea la starea inițială a drumurilor publice după lucrări. Mai mult, la mijlocul lunii ianuarie, la sediul administrației locale a avut loc o întrunire între părțile implicate în proiect, întrunire care a dus la găsirea unei soluții. S-a decis ca executantul lucrării să intervină pentru înlăturarea surplusului de pământ după lucrările de montare a conductelor, urmând ca drumurile să fie întreținute până la turnarea stratului de asfalt.
Olărean: E bine că s-au reluat lucrările, însă vom fi foarte exigenți cu constructorii
Primarul municipiului Rădăuți, Aurel Olărean, apreciază reluarea lucrărilor, însă spune că va fi foarte exigent vizavi de calitatea și termenii lucrărilor.
„E bine că s-au reluat lucrările, însă vom fi foarte exigenți cu constructorii în ceea ce privește calitatea lucrărilor și respectarea graficelor de execuție. La începutul lui decembrie am aplicat nouă sancțiuni, mai exact opt pentru firma Pfeiffer și una pentru ACET. Atunci au fost constatate nereguli în zona de nord a municipiului, mai exact pe străzile Pandurilor, Mihai Pitei, Alexandru Odobescu, Zorilor, strada 1 Mai, apoi pe Calea Bucovinei, pe strada Hipodromului, Abatorului, precum și în alte zone în care s-au desfășurat lucrări. Cred că am fost suficient de îngăduitor până acum, aștept ca executanții lucrării să-și respecte angajamentele, pentru că rădăuțenii trebuie să-și desfășoare viața în condiții normale”, a precizat Aurel Olărean.
Rădăuți
Lucrările de extindere-modernizare a rețelei de apă-canal au fost reluate
