Volei, juniori II

LPS Suceava a câștigat derby-ul județean cu CSȘ „Nicu Gane” Fălticeni



Echipa de volei cadeți LPS Suceava pregătită de Tudor Orășanu
Echipa de volei cadeți LPS Suceava pregătită de Tudor Orășanu

Duminică, în sala de sport a Colegiului Național „Nicu Gane” din Fălticeni s-a disputat derby-ul județean din Campionatul Național de Volei pentru juniori II (cadeți), în care gazdele de la Clubul Sportiv Școlar au primit vizita echipei Liceului cu Program Sportiv Suceava. Dacă de mulți ani încoace fălticenenii domină aceste dueluri cu LPS, de această dată sucevenii au reușit să se impună la capătul unui meci decis în ultimul set, după aproape două ore și jumătate. Fălticenenii pregătiți de Marius Stan au câștigat primul set cu 27 – 25, iar în actul secund sucevenii au avut 23 – 20 și mai apoi două mingi de set, dar gazdele au fost mai concentrate pe final și au făcut 2 – 0 la seturi, după un identic 27 – 25. CSȘ „Nicu Gane” a început bine și setul trei, dar pe parcurs oaspeții au evoluat mult mai dezinvolt și au câștigat cu 25 – 20. Al patrulea act avea să fie din nou unul extrem de echilibrat, fiind decis din nou în prelungiri, 26 – 24 pentru echipa LPS, care a împins meciul în setul decisiv. În tie-break, sucevenii au reușit să câștige cu 15 – 9 și să întrerupă astfel lungul șir al victoriilor obținute de echipa din Fălticeni în aceste dueluri.
„A fost un meci dramatic, în care fiecare din echipe putea să câștige cu orice scor posibil. Am întâlnit un adversar ce are jucători cu experiență, medaliați la mai multe turnee finale, și mă bucur că am întrerupt această serie foarte lungă a invincibilității lor. Noi avem jucători cu talie, ce sunt talentați, dar care au nevoie de cât mai multe meciuri pentru a ajunge la potențialul maxim. Sincer mă așteptam la un meci mult mai bun decât anul trecut, și asta pentru că noi avem cam aceeași echipă, în timp ce la ei au trecut la juniori câțiva componenți. Pot să spun că toată echipa s-a remarcat, dar omul meciului a fost Gheorghe Buiciuc, jucător ce a evoluat mai bine ca niciodată”, a declarat antrenorul echipei de volei cadeți LPS Suceava, Tudor Orășanu.
Sucevenii au folosit în acest meci un lot format din sportivii: Vlad Buhu (căpitan) și Alexandru Rață, voleibaliști ce din acest sezon joacă și la seniori, în echipa CSM Suceava, Ștefan Verciuc, Iulian Florea, Tudor Ștreangă, Marius Bortă, Iustin Cioban, Vlad Ștreangă, Alexandru Roman, Valentin Istrate, Gheorghe Buiciuc și Alin Romaniuc.



Recomandări