Într-o perioadă în care rata șomajului este foarte ridicată, cel puțin în acte în județ fiind în jur de 20.000 de șomeri, ofertele de locuri de muncă în străinătate atrag ca un magnet. Acestea sunt tentante, dar și privite cu reticență, întâmplările din anii anteriori, cu oameni care au trăit un adevărat coșmar peste hotare, după ce au fost înșelați grosolan, făcându-i pe mulți să renunțe.
Autoritățile spun că există și firme foarte serioase, cu sute de contracte încheiate și nici un muncitor nemulțumit, astfel că esențială este informarea temeinică.
Numai la mica publicitate a cotidienelor locale pot fi găsite în această perioadă cel puțin patru oferte privind numeroase locuri de muncă în străinătate. Este vorba de posturi de muncitor agricol în Italia și Spania, muncitor calificat și necalificat într-o fabrică și un abator în Cehia, confecționer ornamente pentru Crăciun în aceeași țară, ori posturi de îngrijitor pentru copii și bătrâni în Italia.
De exemplu, o firmă din Iași anunță că pe 29 septembrie organizează, la Casa de Cultură Suceava, preselecție în vederea selectării de muncitori în agricultură, în Spania și Italia.
Cătălin Coreja, reprezentant al firmei Silver Job Company, cu sediul în Iași, ne-a spus căsocietatea are semnate contracte pentru 200 de posturi în Italia și 300 în Spania, iar recrutările se fac din județele Moldovei.
„Interes pentru aceste posturi există, dar oamenii sunt reticenți”
80 de persoane au semnat deja contracte și au plecat la muncă, salarizarea fiind la oră, 3-4 euro în Italia și 4-5 euro în Spania. În Italia, moldovenii selectați lucrează în mici fabrici de preparat bulion și ambalat legume, în timp ce în Spania este nevoie de culegători de portocale, căpșuni, zmeură și afine. Contractele de muncă sunt pe perioade de trei-șase luni, cu posibilități de prelungire.
„Interes pentru aceste posturi există, dar oamenii sunt reticenți, primul lucru pe care îl fac este să ne întrebe dacă suntem serioși. Avem acreditare de la Ministerul Muncii, contracte ferme, mergem cu oamenii la locul de muncă, îi cazăm, stăm cu ei până când semnează contractele, suntem firmă serioasă”, spune angajatul firmei. După cum se precizează în anunțul de la mică publicitate, doritorii trebuie să scoată din buzunar 50 de lei, sau 80 de lei în cuplu, taxă de preselecție.
O „adevărată cultură a plecării în străinătate”, în Suceava
O altă firmă din Iași caută în județul Suceava confecționeri de ornamente pentru Crăciun, în Cehia. SC H.R. Suport SRL, înregistrată, după cum a ținut să precizeze managerul, la Inspectoratul Teritorial de Muncă Iași, cu profil de codul CAEN 7810, cu activitate de plasare a forței de muncă, aproape a finalizat recrutările.
„E o ofertă clară de muncă, cu cazare și diurnă oferită la fiecare sfârșit de săptămână. Angajatorul a spus că preferă femei, însă nu a refuzat nici bărbații. Am studiat bine oferta acestuia și am luat câtă marjă de eroare am putut”, ne-a declarat Andreea Zamfir, manager Resurse Umane în cadrul firmei.
Aceasta a mai subliniat că marea majoritate a persoanelor selectate au fost din județul Suceava.
„În general interesul a fost scăzut în Moldova, însă nu și în Suceava, unde am găsit în jur de trei sferturi din personale selectate. Există aici o adevărată cultură a plecării în străinătate”, a mai apus aceasta, cu mențiunea că locul de muncă este sezonier, până la mijlocul lunii decembrie, iar plata este la normă, plecând de la un minim de 390 și putând ajunge până la 700 de euro lunar.
Foarte multe oferte din Cehia
Work Selection SRL, o firmă de recrutare cu sediul social în Siret, intermediază locuri de muncă în Cehia, Italia și Danemarca. Pentru posturi de operator bandă industrială electronică, muncitor necalificat montaj baterii solare, muncitor necalificat abator găini, muncitor construcții și lucrător depozit, toate în Cehia, salarizarea este cuprinsă între 70 și 90 de coroane cehe pe oră, în timp ce pentru menaj, îngrijire bătrâni sau baby-siter în Italia, sucevencelor li se oferă 4-6 euro pe oră, diferența de salarizare plecând de la cunoașterea sau nu a limbii italiene.
Cum trebuie să se protejeze cei interesați de un loc de muncă în străinătate
Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Suceava este instituția la care se poate verifica relativ ușor legalitatea unei firme care recrutează și plasează forță de muncă peste hotare.
Gabriel Harja, directorul instituției, i-a sfătuit pe sucevenii tentați să încerce să-și găsească un loc de muncă printr-o firmă să se adreseze ITM pentru a afla dacă aceasta este înregistrată cu profil de plasare a forței de muncă, însă și dacă are activitate. Conform prevederilor legale, a subliniat acesta, o astfel de firmă trebuie să depună semestrial un raport de activitate din care să reiasă clar câte angajări a intermediat, cu toate detaliile aferente, și acest amănunt important putând fi aflat tot de la ITM.
După aceste verificări, mai este un pas foarte important.
„Persoana interesată de un astfel de loc de muncă trebuie să ceară un contract de muncă ferm și clar, pe care să îl studieze cu mare atenție pentru a nu avea apoi neplăceri”, a mai spus directorul ITM Suceava.
El a subliniat că există și firme serioase care intermediază contracte de muncă cu mari angajatori, amintind de cazul unei societăți locale care a trimis la muncă numai în acest an 270 de persoane.
Alternativa oferită de AJOFM
Pe lângă firmele care se ocupă cu activități de plasare a forței de muncă peste hotare, sucevenii care vor să-și găsească un serviciu în străinătate au la dispoziție și oferta Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Suceava, prin programul Eures, un program pentru toți șomerii care caută un loc de muncă în spațiul UE.
Oferta actuală cuprinde, printre altele, un post de medic chirurg în Suedia, 20 de posturi de farmaciști și 200 de asistenți în Malta, 30 de posturi de lucrători calificați în ferme de creștere a animalelor în Danemarca, 15 de măcelari în Suedia, cinci de asistenți sociali în Marea Britanie.