Lupte greco-romane

Locul IV pe țară pentru juniorii de la CSM



Tulcea a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute finala Campionatului Național de lupte greco-romane pentru juniori I, întrecere la care a participat și echipa Clubului Sportiv Municipal Suceava. Alături de suceveni, în ultimul act al competiției s-au mai calificat grupările Dinamo București, Astra Arad, LPS Slatina, CSM Suceava, Danubiu Tulcea și Chimia Râmnicu Vâlcea. Sportivii pregătiți de Andrei Bolohan și Constantin Tăpârjan au luptat foarte bine, s-au aflat în cursa pentru medalii până la final, însă din păcate au ratat la mustață o clasare pe podium.
„Am avut mare ghinion și am scăpat printre degete medalia de bronz. Poziția a III-a a revenit în cele din urmă echipei LPS Slatina, pe care noi o învinsesem în meciul direct. Acum nu mai avem ce face, trebuie să ne mulțumim și cu locul IV”, a declarat antrenorul Andrei Bolohan.
Iată și luptătorii suceveni care au obținut această frumoasă performanță: Cătălin Vițel, Ionuț Croitori, Linu Suraj, Cătălin Solovăstru, Dan George Rotari, Cezar Buburuzan, Ioan Burlică și Alexandru Bobeică.
În clasamentul final al anului 2009, pe primul loc s-a clasat Dinamo București, urmată de Astra Arad, LPS Slatina, CSM Suceava, Danubiu Tulcea și Chimia Râmnicu Vâlcea.