Liviu Pop: Avem o problemă de aplicare a majorării cu 8%, sunt bugetari cu salarii deja mărite



Ministrul desemnat pentru Dialog Social, Liviu Pop, a declarat, luni, că majorarea cu 8% a tuturor salariilor bugetarilor ar putea pune probleme, întrucât unele categorii ar avea deja veniturile mărite, și că va cere premierului o radiografie a ministerelor, din 2009 până în prezent.
Pop a precizat că au venit semnale de la unele primării din țară, referitoare la categorii de bugetari care deja au salarii mai mari decât în ianuarie 2010.
„Dacă acest lucru se întâmplă cu adevărat – pentru că până nu se va face un audit intern în acele instituții nu se poate că este sau nu adevărat -, avem o problemă de aplicare a acestui opt la sută, pentru ca, prin aplicarea majorării, să nu creăm discrepanțe și mai mari. Apoi avem date, dar o să vedem cu certitudine acest lucru săptămâna viitoare, când o să se finalizeze auditul, că sunt instituții în subordinea Ministerului Muncii în care sunt posturi blocate pe care au fost angajate, din trei în trei luni, persoane, fără să aibă activitate”, a mai spus ministrul delegat pentru Dialog Social.
În privința „radiografiei tuturor ministerelor”, pe care o va cere personal premierului, Pop a spus că aceasta va viza perioada din 2009 până în prezent, în special anul 2010, când s-a făcut reducerea salariilor de 25%.
„Ce vrem să vedem? Numărul total de angajați în aceste instituții și evoluția salariilor. Să vedem dacă într-adevăr s-a aplicat regula de reducere cu 25 la sută peste tot. Spun acest lucru pentru că datele de la Institutul Național de Statistică ne arată că doar educația și sănătatea au fost discriminate, celelate cateorii bugetare au avut reîntregite salariile mult mai repede. În condițiile în care, atunci când s-a făcut reducerea de 25%, nu s-a făcut pe fondul total de salarii, ci pe fiecare angajat, și am avut semnale încă de atunci că nu în toate instituțiile bugetare s-a produs la diminuarea salariiilor cu 25%, chiar dacă s-a dat o Lege a salarizării unitare, există în continuare categorii bugetare care nu au avut procentul de 25% corect aplicat, inclusiv încadrarea de la 1 ianuarie 2011. Din datele pe care le avem, sunt situații în administrația locală în care salariile de la 1 ianuarie 2011 sunt mai mari decât în ianuarie 2010”, a mai spus Pop.