Pasionații de fotbal sau pariorii nu-și prea găsesc locul în duminica de după meciurile din preliminarii. În așteptarea rundei de la mijlocul săptămânii, se consolează palid cu competiții secunde ori, dacă morbul nu este incurabil, profită pentru a se deda unor activități elevate sau măcar recreative. În cazul nostru, se poate spune că întreaga săptămână va fi una de tranziție, căci echipa națională și-a încheiat activitatea în anul de grație 2008, unul destul de plin, de altfel. Așadar, astăzi vom privi în ograda altora, chibițând jocul rezultatelor. Cum și naționala Franței a intrat în hibernare, nu ne rămâne decât meciul Austria-Serbia, căci Lituania doar va bifa încă trei puncte. Probabil că staf-ul naționalei își face calculele pentru un X la Viena. Intrând de amorul artei în acest joc al cifrelor, cred că nici o victorie a gazdelor n-ar strica. Ca și noi, austriecii au pierdut puncte neprevăzute și de aceea orice ispravă a lor îi slăbește pe alții, fără a-i propulsa cine știe cât pe ei înșiși!
Oricum, e aproape cert că vom încheia anul pe locul 5, căci ne-ar mai sălta un loc doar o înfrângere a Austriei la scor de neprezentare, ceea ce am stabilit mai sus că nu e de dorit. După două meciuri acasă și unul în deplasare, contabilizăm -2 la “adevăr”, dar în clasamentul de la vârf avem de recuperat un hilar -5, căci Faroe nu va conta în clasamentul locurilor secunde.
Iată că o dată prevăzută în calendarul internațional a fost ratată, fiindcă nu s-a găsit o altă echipă mai acătării care să-și dorească un amical cu noi. Asta e varianta oficială, dar de fapt s-a strecurat Cupa României, prilej de a ne mira că mulți dintre granzi încă se mai leagă la cap cu această competiție. Dinamo are timp, Rapid n-are încotro, la CFR este încă foame de trofee, doar Steaua are aspirații de aspiranți.