Controalele efectuate de polițiști în trafic, în cursul zilei de joi, care au dus la identificarea unor transporturi ilegale de material lemnos, s-au lăsat cu confiscări și amenzi care îi descurajează pe cei care încearcă să practice astfel de activități.
Un echipaj de poliție rutieră din cadrul Poliției orașului Vicovu de Sus a oprit joi, înainte de ora 12.00, pe DJ 209G, în localitatea Straja, o autoutilitară marca Mercedes Benz Sprinter, condusă de un bărbat în vârstă de 58 de ani, din comuna Straja, care transporta material lemnos. În urma solicitării actelor de transport, șoferul a declarat că nu deține un aviz de însoțire a lemnului transportat. Autoutilitara a fost condusă la sediul Ocolului Silvic Brodina, unde personalul silvic a făcut inventarierea lemnului, stabilindu-se o cantitate de 1,2 metri cubi de cherestea de rășinoase.
Întreaga cantitate de material lemnos, în valoare de 802 lei, a fost confiscată și dată în custodie personalului silvic din cadrul ocolului silvic, iar șoferul a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de 5.000 de lei.
Câteva ore mai târziu, un echipaj de poliție rutieră din cadrul aceleiași secții de poliție a oprit pentru control pe strada Calea Bucovinei din Vicovu de Sus o autoutilitară marca Mercedes Benz, condusă de un bărbat de 67 de ani, din municipiul Rădăuți, care transporta material lemnos. La verificarea documentelor de transport prezentate de șofer, polițiștii au avut suspiciuni privind volumul transportat, astfel încât încărcătura a fost inventariată la sediul Ocolului Silvic Putna. Personalul silvic a constatat aici că în mașină se afla cantitatea de 7,42 metri cubi lemn de fag și paltin, constatându-se astfel diferențe notabile față de valorile înscrise în aviz. Întreaga cantitate de material lemnos, în valoare de 1.183 de lei, a fost confiscată și dată în custodie personalului silvic din cadrul Ocolului Silvic Putna. Bărbatul a fost sancționat la rândul său contravențional cu o amendă în valoare de 4.000 de lei.




