Gheorghe Anton, alias „Legionarul”, unul dintre cei cinci indivizi arestați preventiv în cazul valutistului jefuit în urmă cu aproape două săptămâni, a participat, ieri, la reconstituirea faptei care i-a aruncat în spatele gratiilor.
Tânărul, în vârstă de 22 de ani, din comuna Adâncata, le-a povestit cu lux de amănunte anchetatorilor fiecare detaliu al jafului.
În jurul orei 14:00, cu o cagulă pe față și încadrat de luptători din cadrul Detașamentului Poliției de Intervenție Rapidă (DPIR), „Legionarul” a fost adus de ofițerii Serviciului de Investigații Criminale la locul faptei, zona „6 Noiembrie”.
Zeci de oameni de la blocurile din jur au ieșit afară să-l vadă mai de aproape pe călăul din cauza căruia vecinul lor Cristian Căjvăneanu (37 de ani), se află în prezent în moarte cerebrală.
În prezența unui avocat și a șefului Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT), procurorul Marius Cazac, „Legionarul” a mărturisit.
Știau tot despre victimă
Gheorghe Anton a declarat că el și consăteanul său, Iulian Spatariu, au fost cei care l-au jefuit practic pe Căjvăneanu.
Cu câteva zile înaintea atacului, cei doi consăteni au fost aduși la fața locului de Dan Platoc, zis „Cașuba”, în vârstă de 31 de ani, și Constantin Lungu, în vârstă de 29 de ani, ambii din municipiul Suceava, considerați de anchetatori a fi capii grupării.
Cei doi, a povestit „Legionarul”, le-au povestit despre următoarea lor victimă: Cristian Căjvăneanu.
Le-au arătat unde stă victima și le-au spus că aceasta se deplasează cu mașina de la casa de schimb și punctele de lucru la domiciliu.
Știau și unde își parchează mașina și pe unde merge spre casă. Două trasee au fost stabilite. Li s-a recomandat însă traseul II, în care victima trecea pe o alee cu un gard viu înalt, loc propice unui jaf fără martori. Și chiar pe aceea alee avea să fie atacat Cristian Căjvăneanu.
Au ascuns o bâtă de baseball și o rangă la locul faptei
Prețul jafului: 300.000 de euro, susținea „Cașuba”. În realitate, însă, suma a fost mai mică: în jur de 100.000 de euro.
„Legionarul” a povestit și de câteva tentative de a-l jefui pe proprietarul casei de schimb valutar, pe 17 iulie, pe 18 iulie și în dimineața de 20 de iulie.
De fiecare dată, însă, au fost nevoiți să renunțe, fie pentru că el și Spatariu nu s-au sincronizat cum trebuie, fie pentru că victima a ales un alt traseu, fie pentru că erau prea mulți trecători prin zonă.
La una dintre tentativele de jaf, Anton și Spatariu nu și-au mai găsit în gardul viu de pe aleea pe care plănuiau atacul bâta de baseball și ranga pe care o ascunseseră cu o zi înainte. Acestea au fost găsite, ulterior, de anchetatori.
Așteptați de o mașină, în zona Grădiniței nr. 1
Cei doi executanți erau de fiecare dată aduși cu mașina la locul faptei, fie de Lungu, Cașuba ori Novac.
În după-amiaza de 20 iulie, cu puțin timp înaintea jafului, lui Anton și Spatariu li s-a spus locul în care, după producerea tâlhăriei, urmau să fie așteptați și preluați de o mașină.
În zona Grădiniței nr. 1, pe strada „Alexandru Ienceanu”.
În jurul orei 19:00, Cristian Căjvăneanu și-a parcat mașina în același loc în care o parca aproape de fiecare dată. Avea câteva sute de metri până acasă, dar nu a mai reușit să ajungă. Motivul: geanta doldora de bani pe care o avea asupra lui.
Cu puțin timp înainte, Iulian Spatariu –povestește „Legionarul” – ascunsese în gardul viu de pe aleea pe care avea să aibă loc atacul un par gros, confecționat chiar de el.
S-au asigurat că nu e nimeni în zona, l-au urmărit, l-au ajuns din urmă, iar Spatariu, susține complicele său, a luat repede parul din ascunzătoare și l-a lovit de două ori în cap.
Au împărțit banii și au dat foc la geantă
„Legionarul” i-a smuls geanta din mână victimei și, așa cum stabiliseră înainte, a fugit pe străduțele din zonă, printre blocuri, a ieșit la blocul de la „Genius” de pe Mihai Viteazu și, de aici, pe strada „Alexandru Ienceanu”, unde era așteptat, într-un autoturism marca Rover, de Alin Novac, în vârstă de 24 de ani, din comuna Dumbrăveni.
La scurt timp, a apărut și Iulian Spatariu și au demarat în trombă pe un câmp între Ipotești și Bosanci, unde s-au întâlnit și cu ceilalți membri ai grupării.
Aici, au împărțit banii și au dat foc genții. La fața locului, anchetatorii au mai găsit rămășițe din geanta arsă.
„Legionarul” a mărturisit că partea sa de bani avea de gând să o investească în materiale de construcții pentru o casă pe care vroia să o ridice la Adâncata.
Astăzi –recursul în dosarul tâlharilor valutiștilor și încă o arestare
Ceilalți patru indivizi arestați în acest dosar, Dan Platoc, Constantin Lungu, Iulian Spatariu și Vasile Crasi (25 de ani, din Ipotești), susțin în continuare că nici una dintre acuzațiile anchetatorilor nu e întemeiată, învinuirile ce li se aduc fiind neadevărate.
În cursul zilei de astăzi, procurorii vor să propună emiterea unui mandat în lipsă pe numele lui Alin Novac, în vârstă de 24 de ani, din comuna Dumbrăveni, în prezent dispărut de la domiciliu.
Cei șase suspecți sunt cercetați și în alte șapte jafuri comise asupra unor valutiști din județ, fapte cu un prejudiciu de peste 12,5 miliarde de lei vechi.
Înapoi la locul faptei
„Legionarul” a participat la reconstituirea tâlhăriei comise asupra valutistului Căjvăneanu
