Un tânăr de 33 de ani, din localitatea Vama, a ajuns la Spitalul Suceava, după ce s-a tăiat în zona stomacului în încercarea de a-și pune capăt zilelor. D. H. s-a înjunghiat cu un cuțit de bucătărie, în propria locuință. Deși rana a fost una destul de profundă și extinsă, iar tânărul a pierdut mult sânge, medicii au reușit să-l salveze.
D. H. a fost internat în Spitalul Suceava luni seară, în jurul orei 22.30, prin transfer de la Câmpulung Moldovenesc. Tânărul suferă de tulburări psihice, iar pe fondul acestor probleme de sănătate a încercat să-și ia viața. El a lăsat chiar și un bilet de adio, polițiștii care au anchetat cazul confirmând că a fost vorba de o tentativă de sinucidere.
La Spitalul Suceava, D. H. a fost supus unei intervenții chirurgicale de urgență, iar în momentul de față se află sub strictă supraveghere medicală, la Reanimare.
„Pacientul este stabil și va mai rămâne internat câteva zile. El s-a înjunghiat cu un cuțit în zona epigastrică, provocându-și o tăietură lată de doi centimetri și adâncă de circa zece centimetri. Din fericire, lama nu a atins vase mari de sânge, nervi importanți sau organe vitale. În momentul aducerii sale la spital, pacientul era conștient”, a precizat purtătorul de cuvânt al Spitalului Suceava, dr. Tiberius Brădățan.