La IȘJ Suceava s-a aflat că a început anul școlar



Ce face un inspector școlar general adjunct când nu are treabă pe la Inspectorat? Face o conferință de presă. Cheamă ziariștii, se așază în capul mesei, se lasă fotografiat, filmat și chiar întrebat, doar, doar o apărea a doua zi prin ziare sau seara la tv. Și asta chiar dacă nu are nimic de spus.
Prin această experiență de viață a trecut și inspectorul școlar general adjunct al IȘJ Suceava Vasile Monacu. Scăpat de grijile (de toate felurile) organizării bacalaureatului, domnul Monacu a convocat presa suceveană, marți, 16 septembrie, în a doua zi de școală.
Evident, ne așteptam ca domul Monacu să vorbească despre gravele probleme cu care se confruntă învățământul sucevean. Despre faptul că există școli care funcționează în condiții total improprii, ba deasupra unei crâșme, ba în bucătăria sau sala de nunți a unui cămin cultural. Ne așteptam ca domnul Monacu să ne spună ce se poate face cu școlile care au WC- ul în fundul curții, care nu au apă curentă, școli în care nu se respectă nici cele mai elementare norme de igienă. Ne așteptam ca domnul Monacu să ne spună ce demersuri a făcut Inspectoratul Școlar Județean Suceava pentru ca elevii din mediul rural să nu învețe de pe cărți din care cad paginile, de pe cărți cu coperte scorojite și îmbătrânite de vreme.
Ți-ai găsit! Domnul Monacu a convocat conferința de presă pentru că se plictisea și nu pentru că ar fi avut ceva important de spus. Pentru că altfel nu se explică faptul că, în a doua zi de școală, domnul Monacu a făcut un apel extrem de important către părinți, atenționându-i să aibă grijă unde își dau copiii la grădiniță. După ce a explicat că a devenit o modă să se deschidă cât mai multe grădinițe particulare, domnul Monacu a spus că „Părinții trebuie să se intereseze dacă aceste unități școlare au acreditare sau autorizație de funcționare”, cu atât mai mult cu cât, în conformitate cu legislația în vigoare, învățământul preșcolar – grupa pregătitoare – va fi considerat obligatoriu, „de aceea contează unde ne dăm copiii la grădiniță”.
Ți se umezesc ochii, iar pielea ți se furnică de emoția care te încearcă atunci când vezi grija părintească a domnului Mocanu față de copiii de grădiniță, viitorul acestei țări. Și zău că-ți vine să-i sari de gât și să-i mulțumești pentru grijile pe care și le face și prețioasele indicații pe care le dă.
Asta, dacă nu cumva te-ai prins că domnul Monacu ori nu știe pe ce lume trăiește, ori îi ia la mișto pe părinți. La ora la care domnul Monacu își omora timpul împreună cu ziariștii, anul preșcolar începuse de două zile. La acea oră, nici un părinte nu-și mai punea problema să aleagă o grădiniță. Ei o aleseseră deja, după multă alergătură și stres. Iar cei care nu au mai prins locuri la grădinițele de stat au mers la cele private unde, și aici, locurile sunt limitate.
Astfel de sfaturi ar fi fost binevenite din partea domnului Monacu în urmă cu două, trei luni sau chiar mai mult. Atunci când părinții căutau locuri la grădinițe. Nu după ce și-au înscris copilul, iar acesta a început deja anul. Dar, cine știe, poate domnul Monacu a aflat de abia pe 16 septembrie că a început sau trebuie să înceapă un nou an școlar?