Câteva mii de persoane au participat la ediția de anul acesta a Horei Bucovinei, eveniment care a avut loc sâmbătă și duminică în fosta tabără Bucșoaia, din orașul Frasin.
Ca și la edițiile precedente, cei prezenți la acest eveniment au avut parte de concerte de muzică populară, dar și de un spectacol etno-pop-rock, și au putut să deguste din produsele oferite de stânele tradiționale venite la Frasin din mai multe localități ale județului.
Printre expozanți s-au numărat și membrii Asociației Produs în Bucovina, precum și mai multe companii care ofereau utilaje și instalații agricole. La ediția de anul acesta a putut fi remarcat faptul că organizatorii au amplasat un steag al României de mari dimensiuni, exact pe locul în care în urmă cu câțiva ani au fost montate staule de oi care formau cuvântul Bucovina.
De asemenea, ediția de anul acesta a Horei Bucovinei a inclus și un seminar care a avut ca temă „Probleme ale spațiului rural”, în cadrul căruia oficialitățile județene și specialiștii în agricultură au dezbătut principalele problemele din agricultură, dar și modul în care agricultorii suceveni pot fi sprijiniți pentru a-și dezvolta activitatea.
Nechifor: Cred foarte mult în ceea ce înseamnă un concept ecologic al Bucovinei
Deschiderea oficială a Horei Bucovinei s-a făcut în cadrul seminarului pe teme de agricultură, în prezența președintelui Consiliului Județean Suceava, Cătălin Nechifor, a prefectului Florin Sinescu, a primarului din Frasin, Marinel Bălan, și a șefilor instituțiilor din domeniul agriculturii din județul Suceava. În discursul său, șeful administrației județene, Cătălin Nechifor, a ținut să precizeze că pentru Bucovina este necesară crearea unui concept ecologic, care să fie promovat la nivel național. „Eu cred foarte mult în ceea ce înseamnă un concept ecologic al Bucovinei, cu care să putem ieși mai departe în față. Avem foarte multe branduri locale, dar și atuuri pe care Suceava le are din trecut. Nu trebuie să inventăm acum roata, dar trebuie să fim atenți și la ce înseamnă comerțul și tehnologia modernă, să le îmbinăm cu tradiția noastră și, de asemenea, trebuie să ne uităm foarte atenți la viitor”, a spus Nechifor.
El a subliniat că agricultura este un domeniu de activitate extrem de important pentru județul Suceava, având în vedere că pe aproape jumătate din suprafața județului se practică agricultura, iar peste 300.000 de suceveni locuiesc în zone rurale. „Pentru Suceava agricultura nu înseamnă o zonă de nișă sau ceva secundar. Pentru Suceava și Bucovina, agricultura înseamnă ceva primordial. Existența noastră se bazează în primul rând pe agricultură”, a mai arătat Nechifor.
La rândul său, prefectul Florin Sinescu a vorbit despre importanța dezvoltării agriculturii și zootehniei din județul Suceava, subliniind că agricultorii trebuie să primească sprijinul de care au nevoie din partea instituțiilor de specialitate din județ, în special în accesarea fondurilor europene. Sinescu a spus că importante pentru județul Suceava sunt și promovarea și comercializarea produselor tradiționale din Bucovina.
Județul Suceava, lider la nivel național în agricultura ecologică
Din discuțiile din cadrul simpozionului din prima zi a Horei Bucovinei a reieșit faptul că județul Suceava este lider la nivel național în agricultura ecologică. Astfel, consilierul din cadrul Direcției de Agricultură Suceava Beatrice Botușanu a arătat că dacă în anul 2007 erau înregistrați 2.365 de operatori în agricultura ecologică, în cursul anului 2012, numărul acestora a fost estimat la 4.358.
De asemenea, suprafețele agricole din județul Suceava pe care se face agricultură ecologică au crescut de la 13.844 de hectare în anul 2007, la 30.817 hectare în anul 2012. Această suprafață reprezintă 8,8% din terenul arabil al județului Suceava și 18% din fânețele din județ. Beatrice Botușanu a ținut să precizeze că aceste cifre arată că județul Suceava se află pe primul loc la nivel național din punct de vedere al numărului operatorilor înregistrați în agricultura ecologică, la suprafețele de fânețe ecologice, dar și la numărul de bovine crescute de agricultorii suceveni.
Nechifor a refuzat invitația de a mulge o oaie
După simpozionul pe teme de agricultură, președintele Consiliului Județean Suceava, Cătălin Nechifor, și prefectul Florin Sinescu au vizitat stânele tradiționale care au venit la Hora Bucovinei din mai multe localități ale județului, printre care Frasin, Stulpicani, Vama, Fundu Moldovei, Sadova, Mănăstirea Humorului și Gura Humorului. La fiecare dintre acestea, țăranii le-au oferit oficialităților din bucatele pe care le-au preparat pentru cei care au venit la Hora Bucovinei și le-au explicat care sunt tradițiile și obiceiurile de stână.
Fără doar și poate, la Hora Bucovinei de anul acesta s-a remarcat stâna „Humor”, atât prin prezentarea ofertei gastronomice, balmuș, sarmale, gulaș de vită, tocăniță de oaie sau miel la proțap, cât și prin proba de care trebuiau să treacă unii dintre cei care voiau să intre în stână. Astfel, într-un țarc de la intrarea în stână au fost aduse două oi, iar cei care voiau să intre trebuiau să demonstreze că pot să prindă o oaie, după care trebuiau să o mulgă. La această probă au fost invitați să participe și Cătălin Nechifor și Florin Sinescu, cei doi însă refuzând politicos această provocare.
Prima zi a Horei Bucovina s-a încheiat cu un concert de etno-pop-rock susținut de formațiile Odyssey, Desperado, Pegas și Axiome, și cu un foc de tabără.
Parada gospodarilor a avut loc în fața oficialităților și a câtorva mii de spectatori
În a doua zi a evenimentului, când la Hora Bucovinei au venit câteva mii de persoane, au fost prezente și numeroase oficialități sucevene, respectiv președintele Consiliului Județean Suceava, Cătălin Nechifor, prefectul Florin Sinescu, deputații Alexandru Băișanu, Radu Surugiu, senatorii Neculai Bereanu și Gheorghe Flutur, secretarul de stat în Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice Gelu Puiu. Alături de aceștia, la Hora Bucovinei a fost prezent și președintele Consiliului Județean Iași, suceveanul Cristian Adomniței.
Oficialitățile și spectatorii au asistat în cursul zilei de ieri la o paradă a gospodarilor din localitățile care au fost prezente la Hora Bucovinei. Gospodarii din mai multe zone ale Bucovinei au prezentat cai de munte, trăsuri și portul popular, iar la final o turmă de oi a fost mânată de ciobani prin mijlocul spectatorilor, întreaga paradă fiind acompaniată de tarafuri și fanfare.
În discursul său, șeful administrației județene, Cătălin Nechifor, a ținut să le mulțumească tuturor celor care au venit la Hora Bucovinei „și tuturor celor care au încercat să ne dea o zi frumoasă, să ne simțim bine și să uităm de greutăți”. Nechifor a spus că ziua de ieri a fost „o zi a românilor, a sucevenilor și a bucovinenilor. Doamne ajută, și Hora Bucovinei merge mai departe”.
După discursul oficial, o firmă privată a organizat un concurs de tăiat bușteni cu drujbe, iar la final a fost organizată o tombolă, premiile constând într-o motocositoare.
De asemenea, președintele CJ Suceava și prefectul județului au înmânat diplome tuturor participanților la Hora Bucovinei. În cursul zilei de ieri, sucevenii și turiștii prezenți la Hora Bucovinei au putut să asiste la spectacole susținute de mai mulți artiști populari din județul Suceava.
Băișanu, singurul politician care s-a încumetat să mulgă o oaie
Liderul PNL Suceava, deputatul Alexandru Băișanu, a fost singurul oficial care s-a încumetat să mulgă o oaie.
La invitația primarului din Gura Humorului, Marius Ursaciuc, Alexandru Băișanu a vrut să treacă testul pentru a intra stâna „Humor”. Împreună cu una dintre fiicele sale, Alexandru Băișanu a prins o oaie dintr-un țarc aflat la intrarea în stâna „Humor”, după care, ajutat de indicațiile unui cioban, a început să mulgă oaia.
La final, Băișanu a vrut să-i ofere laptele pe care l-a muls primarului Marius Ursaciuc, însă acesta l-a dat mai departe copiilor prezenți la întreaga scenă.