Vineri

La Gura Humorului începe Olimpiada pe pârtia de schi



Pârtia de schi de la Gura Humorului
Pârtia de schi de la Gura Humorului

Pârtia de schi de la Gura Humorului s-a redeschis duminică și, din acest weekend, administrația locală începe seria „Olimpiadelor Humorului”. Primarul orașului, Marius Ursaciuc, a declarat, ieri, că din această săptămână și până în data de 6 martie, humorenii vor încerca să compenseze absența spectacolelor cu „probe olimpice de râs cu lacrimi”.
„Aprindem flacăra olimpică în fiecare vineri la ora 18.00 și o stingem duminica. Căutăm o rețetă care să îmbine cultura cu sportul și buna dispoziție”, a spus Ursaciuc.
Deocamdată, administrația locală a stabilit ca vineri seara, la ora 18.00, schiorii să coboare cu făclii pe pârtie și să existe „un tun de lumini”. Restul detaliilor urmează a fi comunicate în a doua parte a săptămânii.



Recomandări

Ziua Micii Uniri va fi sărbătorită pe pârtia Veverița din Vatra Dornei cu făclii, coborârea Drapelului și Hora Unirii

Un imens drapel va fi coborât pe Pârtia Veverița din Vatra Dornei de Ziua Micii Uniri - sursă foto: Sebastian Huțan
Un imens drapel va fi coborât pe Pârtia Veverița din Vatra Dornei de Ziua Micii Uniri - sursă foto: Sebastian Huțan