Vineri, 25 ianuarie, Primăria Fălticeni a acționat în municipiu pentru îndepărtarea zăpezii de pe partea carosabilă și de pe trotuare cu patru utilaje din dotarea Serviciului de Utilități Publice: două pluguri, un utilaj unimog și un utilaj bobkat pentru curățarea trotuarelor și a aleilor.
Acțiunile de deszăpezire au avut ca prioritate asigurarea circulației mijloacelor auto pe tronsonul local al drumului european 85 și pe celelalte drumuri de acces în municipiu. În funcție de evoluția fenomenelor meteorologice, utilajele de deszăpezire au acționat și pe străzile interioare, municipalitatea asigurându-i pe fălticeneni că după încetarea ninsorii utilajele vor ajunge să îndepărteze zăpada de pe toate străzile.
Primăria municipiului Fălticeni roagă populația, instituțiile publice și agenții economici să susțină acțiunile de deszăpezire, curățând periodic căile de acces pietonal spre locuințe și sediile în care își desfășoară activitatea.
O problemă cu care se confruntă municipalitatea după fiecare ninsoare este cea a vehiculelor parcate pe partea dreaptă a străzilor, ceea ce face ca de cele mai multe ori intervenția plugurilor semipurtate să fie mult îngreunată. Deși Poliția Rutieră a făcut apel la șoferi să-și mute mașinile, acestea au rămas, în marea majoritate, pe locul unde au fost parcate. Conducerea Primăriei Fălticeni îi roagă pe proprietarii de autovehicule să nu-și mai parcheze mașinile pe prima bandă a străzilor Sucevei, 2 Grăniceri, Revoluției și Republicii, pentru a permite accesul utilajelor de deszăpezire.