Rudele unui tânăr care s-a sinucis în urmă cu câteva zile susțin că acesta a recurs la gestul extrem după ce ar fi fost bătut de polițiști, fiind acuzat pe nedrept pentru că ar fi furat niște bani din casa unei consătene.
Culmea, susțin aceleași rude, banii cu pricina ar fi fost găsiți ulterior de femeia care reclama furtul.
Vinerea trecută, o femeie din Breaza a reclamat la poliție că din casă i-au dispărut în jur de 1500 de lei, iar ea bănuiește că furtul ar fi putut fi comis de un tânăr din comună, Constantin Hojda, în vârstă de 24 de ani, și tatăl acestuia, cei doi lucrându-i în ziua respectivă prin gospodărie.
Luați la poliție, cei doi au negat că i-ar fi luat femeii vreun leu din casă, iar polițiștii i-au chemat din nou, duminică după-amiază, la audieri.
Constantin Hojda a dispărut de sâmbătă seară și nimeni nu a știut nimic de el până luni dimineață, când rudele l-au găsit în ștreang.
Familia susține că tânărul ar fi fost bătut de polițiștii din comună și că din cauza acestora și a acuzațiilor nejustificate, Constantin Hojda a avut o cădere psihică și a ales să-și pună capăt zilelor.
Totuși, în urma necropsiei, medicii legiști au stabilit că nu există urme de violență pe corpul victimei.
„Între timp, femeia care i-a acuzat de furt a găsit banii prin casă”, ne-a mărturisit aseară un văr de-al tânărului spânzurat.
Contactați telefonic aseară, polițiștii din Breaza susțin însă că nu știu ca reclamata să-și fi găsit banii care i-ar fi fost furați, iar cercetările privind furtul continuă, fiind înregistrat dosar penal.
În privința celorlalte acuzații, am fost sfătuiți să ne adresăm Biroului de Presă al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.
Răspunsul primit a fost acela că necropsia a stabilit clar că e vorba de un caz tipic de sinucidere, neexistând leziuni ale unei agresiuni anterioare.