În cadrul unui control efectuat de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) din Suceava, peste jumătate de tonă de produse de carne, îndeosebi mezeluri, au fost oprite temporar de la comercializare, din cauza unor nereguli depistate.
CJPC Suceava a verificat 27 de producători și comercianți de preparate din carne și au fost identificate o serie de abateri privind comercializarea sau producerea acestora. Șefa CJPC Suceava, Elena Oanea, a spus că printre abaterile constatate este „declararea pe eticheta produsului că acesta este tradițional, fără a fi înregistrat în acest sens la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Lipsa gramajului peste limitele admise, lipsa etichetei sau lipsa prețului de comercializare sunt de asemenea alte nereguli constatate”.
Cârnați de casă tradiționali și parizer tradițional – producător SC Marcel Trading SRL Roman, parizer tradițional – producător SC Agro Ardealul Group SRL, Orheiul Bistriței, șuncă de porc, salam italian și parizer tradițional – producător Caroli Foods SRL Argeș, untură de porc tradițională produsă de SC Zang Impex SRL Harghita, șuncă tradițională, producător SC Sai Conserv SA Mediaș sunt produse care erau prezentate ca tradiționale dar nu erau certificate în acest sens. În urma controalelor efectuate, s-au oprit temporar de la comercializare 555 de kilograme de produse, în valoare de 11.180 de lei.
De asemenea, s-au aplicat 27 de sancțiuni contravenționale, dintre care șapte avertismente și 20 de amenzi, în valoare de 74.000 de lei.