Mai mult ca sigur, județul Suceava va fi reprezentat de trei echipe în viitoarea ediție a eșalonului al treilea din România. După Bucovina Rădăuți, ocupanta poziției a cincea în campionatul precedent al Seriei I, Foresta Suceava, care a retrogradat cu brio din Liga a II-a, pe tabloul competiției va apărea și Șomuz Fălticeni. În condițiile în care în urmă cu puțin timp nu se știa exact dacă municipalitatea se va implica în susținerea financiară mult mai consistentă a unei echipe în Liga a III-a, primarul Cătălin Coman a pus capăt tuturor supozițiilor la finalul meciului tur al barajului pentru accederea în eșalonul superior, câștigat categoric de Șomuz cu 5-0 în fața campioanei județului Vaslui, anunțând public că deliberativul local va rămâne și pe viitor alături de echipa de fotbal a orașului.
„Vreau să-i felicit pe jucători și pe antrenori pentru acest rezultat și, în același timp, pentru parcursul ascendent din timpul campionatului. De asemenea, vreau să-i asigur că Primăria Fălticeni va sprijini financiar participarea în Liga a III-a. Vom găsi resursele necesare pentru finanțare începând cu noul sezon fotbalistic. După 10 ani de așteptare, merităm să fim într-un eșalon fotbalistic superior, unde vom întâlni echipe cunoscute iubitorilor acestui sport. Avem jucători valoroși și determinați care și-au îndeplinit principalul obiectiv. Îi felicit din nou și îi asigur de toată susținerea noastră”, a declarat edilul din Fălticeni pe contul personal de Facebook.
Pentru Șomuz Fălticeni urmează returul barajului pentru promovarea în Liga a III-a care va avea loc duminică, cu începere de la ora 17.30, însă după victoria clară realizată în tur, acest joc reprezintă mai mult o formalitate pentru fotbaliștii pregătiți de Radu Anania și Iulian Darabă.