Judecătorii au întors o decizie care îl scăpa de pușcărie pe un tânăr care a provocat un accident mortal pe trecerea de pietoni și a fugit



Judecătorii au întors o decizie care îl scăpa de pușcărie pe un tânăr care a provocat un accident mortal pe trecerea de pietoni și a fugit
Judecătorii au întors o decizie care îl scăpa de pușcărie pe un tânăr care a provocat un accident mortal pe trecerea de pietoni și a fugit

Un tânăr care a provocat un accident mortal pe trecerea de pietoni, în decembrie 2020, pe când avea numai 18 ani, a fost condamnat definitiv la o pedeapsă de 2 ani și 9 luni de închisoare, în regim de detenție.

Sentința definitivă a fost dată de magistrații de la Curtea de Apel Suceava, care au admis apelul procurorilor și au întors decizia judecătorilor de la Fălticeni.

La prima instanță, la Fălticeni, inculpatul primise 2 ani și 9 luni de închisoare, dar cu suspendare. Urma așadar să nu facă pușcărie deloc deși provocase un accident mortal pe trecerea de pietoni și plecase de la fața locului, și nici nu avea permis de conducere.

Practic, inculpatul, Iulian George Atudorei, a fost judecat pentru trei infracțiuni comise în concurs, ucidere din culpă, conducere fără permis și părăsirea locului accidentului.

De precizat că accidentul s-a produs înainte de implementarea Legii Anastasia, care prevede expres închisoare cu executare la șoferi care comit accidente mortale având circumstanțe agravante.
Pe 28 decembrie 2020, în jurul orei 19.30, Poliția municipiului Fălticeni a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe strada 2 Grăniceri din municipiul Fălticeni s-a produs un accident de circulație, iar autorul nu este la fața locului.
Din cercetările ulterioare a rezultat că, în jur de ora 19.30, un autoturism VW care circula pe direcția Fălticeni – Suceava, pe strada 2 Grăniceri, nu a acordat prioritate de trecere unei localnice în vârstă de 76 de ani, Viorica T., care era angajată regulamentar în traversare pe trecerea de pietoni semnalizată prin indicator și marcaj.
Victima a fost preluată de o ambulanță și transportată la Spitalul Fălticeni, după care a fost transferată la Spitalul Județean Suceava.
În jur de ora 20.30, la sediul Poliției municipiului Fălticeni s-a prezentat tânărul care s-a aflat la volan.
Iulian George Atudorei, în vârstă de 18 ani, din comuna Bogdănești, a fost verificat cu etilotestul, rezultând alcoolemie 0. Tânărul a declarat că s-a panicat și a părăsit locul accidentului, în condițiile în care nu posedă permis de conducere pentru nici o categorie auto.
Bătrâna a decedat la câteva luni de la accident, după ce a stat internată inclusiv la un spital de paliative.
Între leziunile produse prin accident și deces s-a stabilit legătura de cauzalitate certă.

De remarcat și că au trecut mai bine de patru ani și jumătate de la data accidentului, până când s-a ajuns la o sentință definitivă în acest caz.



Recomandări

Un șofer care a acroșat fatal o bătrână și a fugit, în boxa acuzaților alături de doi complici care l-ar fi ajutat să șteargă urmele accidentului