Galeria de artă „Zamca” (str. Zamca nr. 17) găzduiește, în perioada 16-31 martie 2026, expoziția de pictură „Joaca de-a lumina”, semnată de artistul Bogdan Antonovici, un demers artistic care explorează relația dintre culoare, lumină și sensibilitatea privirii. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 17 martie 2026, la ora 11:00.
„Joaca de-a lumina” propune publicului o experiență vizuală sensibilă și contemplativă, în care pictura devine un joc al percepției și al emoției.
Prin lucrările sale, artistul Bogdan Antonovici (absolvent al Liceului <Ștefan cel Mare> Suceava, al Facultății de Electronică și Telecomunicații București și al Școlii Populare de Artă <Ion Irimescu> Suceava, prof. Sorin Baciu) propune o incursiune vizuală în universul luminii, surprinsă în reflexii cromatice, atmosfere delicate și compoziții care invită privitorul la contemplare.

„Picturile devin spații de dialog între formă și emoție, unde lumina nu este doar un element plastic, ci un pretext pentru explorarea stărilor interioare. Expoziția aduce în prim-plan o viziune artistică în care gestul pictural, culoarea și transparențele construiesc o atmosferă poetică, sugerând fragilitatea și frumusețea momentelor efemere”, anunță organizatorii expoziției.






