Italia dorește să fie prima țară fondatoare a UE care ratifică Tratatul



Italia se pronunță în favoarea unei integrări rapide a României în Uniunea Europeană și speră să fie prima țară dintre statele fondatoare ale Uniunii care să ratifice Tratatul de aderare, a afirmat ministrul italian al Afacerilor Externe, Gianfranco Fini.
El s-a întâlnit, miercuri, cu premierul Călin Popescu Tăriceanu, aflat în vizită oficială la Roma, pentru a se informa asupra stadiului de pregătire a României pentru aderarea la UE.
Șeful Guvernului de la București i-a prezentat progresele înregistrate în ultimele luni și a explicat că România se așteaptă „la o atitudine prietenească și de susținere” a Italiei în procesul de integrare europeană.
„Dorim însă ca ratificarea Tratatului de aderare a României la UE să nu reprezinte numai un reflex al unei atitudini prietenoase, ci să constituie o decizie bazată pe angajamentele îndeplinite”, a spus Tăriceanu, amintind că ratificarea documentului ar constitui un semnal politic important și pentru celelalte state membre ale UE.
Tratatul de aderare a României la Uniunea Europeană urmează să intre în dezbaterea Senatului italian și, ulterior, a Camerei Deputaților.