Echipa națională a Slovaciei a învins, miercuri, pe stadionul Ellis Park din Johannesburg, cu scorul de 3-2 (1-0), reprezentativa Italiei, în ultima etapă a grupei F de la Cupa Mondială și s-a calificat în optimile de finală ale turneului.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Vittek ’25, ’73 și Kopunek ’89, în timp ce pentru italieni au înscris Di Natale ’81 și Quagliarella ’90+2.
Jucătorul meciului a fost desemnat atacantul slovac Robert Vittek.
Selecționerul Italiei, Marcello Lippi, a declarat, joi seară, că își asumă întreaga responsabilitate pentru eliminarea campionilor mondiali en-titre la turneul final din Africa de Sud, informează AFP.
„Îmi asum întreaga responsabilitate. Echipa mea a jucat cu teamă în picioare, cap și inimă și nu a reușit așa cum trebui, iar asta înseamnă că anternorul nu a pregătit echipa în mod corect în plan psihologic, fizic și tactic, dar mai ales psihologic. Sunt dezolat pentru sportul italian, pentru jucători, pentru federație, pentru toată lumea. Astăzi, nu am pregătit suficient echipa. Mă doare de mor că îmi închei experiența în modul acesta. Nu spun că am fi câștigat Mondialul, dar cel puțin puteam face lucrurile altcumva. Îmi asum întreaga responsabilitate pentru ceea ce s-a petrecut. Îi doresc mult succes succesorului meu și mulțumesc pentru acești ani”, a declarat Lippi.
Selecționerul echipei naționale a Slovaciei, Vladimir Weiss, a declarat, joi, după calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Africa de Sud, că această zi e cea mai frumoasă din viața sa, după cea în care s-a născut fiul său, informează AFP.
„Toți slovacii sunt fericiți, este o zi fantastică pentru noi. Înainte de meci a fost o presiune foarte mare, dar ne-am pregătit bine. După nașterea fiului meu, aceasta este cea mai frumoasă zi din viața mea. Le mulțumesc tuturor suporterilor slovaci care au venit să ne susțină în Africa de Sud. Sunt mândru de echipa mea. Jucătorii au evoluat la un nivel înalt timp de 80 de minute în fața campioanei mondiale”, a spus Weiss.
Paraguayului i-a fost de ajuns o remiză pentru a merge mai departe
Naționalele Paraguayului și Noii Zeelande au terminat la egalitate, joi, scor 0-0, în ultima etapă a grupei F, într-un meci disputat la Polokwane, pe stadionul Peter Mokaba.
Jucătorul meciului a fost desemnat atacantul din Paraguay Roque Santa Cruz.
Selecționerul Paraguayului, Gerardo Martino, a declarat, joi, după meciul cu Noua Zeelandă, că este mulțumit de calificare, dar a apreciat că echipa sa a jucat foarte slab în prima repriză a întâlnirii încheiată, scor 0-0, la Cupa Mondială, informează L’Equipe.
„Sunt foarte mulțumit de calificare. Însă am jucat atât de slab în prima repriză…După pauză, a fost puțin mai bine. Credeam că putem face mai mult, dar nimic nu a funcționat”, a declarat Martino.
Antrenorul echipei naționale a Noii Zeelande, Ricki Herbert, a declarat, joi, la sfârșitul remizei cu Paraguay, rezultat ce a consemnat eliminarea de la Cupa Mondială a formației sale fără să piardă vreun meci, că nu crede că se va mai întâmpla așa ceva vreodată pentru țara lui.
„Trebuie să mă ciupesc ca să-mi dau seama că nu e un vis. Să părăsim așa Cupa Mondială, e perfect. Mulți au spus că suntem amatori, că nu avem ce să căutăm aici. Acum, nimeni nu va mai spune asta vreodată. Sunt atât de mândru de băieții ăștia, n-am pierdut niciun meci la Cupa Mondială. Se va mai întâmpla asta vreodată? Mă îndoiesc”, a spus Herbert.
Clasament final al grupei F: 1. Paraguay – 5 puncte (golaveraj 3-1), 2. Slovacia – 4 puncte (golaveraj 4-5), 3. Noua Zeelandă – 3 puncte (golaveraj 2-2), 4. Italia – 2 puncte (golaveraj 4-5).
Paraguay va întâlni, marți, în optimile Cupei Mondiale, naționala clasată pe locul al doilea în grupa E, în timp ce Slovacia își va disputa un loc în sferturile competiției, luni, cu reprezentativa care termină pe primul loc în clasamentul grupei E.





