Conducerea Inspectoratului Școlar Suceava atrage atenția învățătorilor și profesorilor din județ că este interzisă testarea elevilor în vederea primirii lor într-o anume clasă. Mai exact, inspectorul școlar general Petru Carcalete a declarat că „este interzisă testarea elevilor care intră în clasa I sau clasa a V-a. Sub nici o formă nu vor fi introduse teste sau orice tip de evaluare. Sunt interzise cu desăvârșire. Nu știu dacă până acum se practicau, dar de acum cu siguranță nu vor mai fi, pentru că, repet, sunt interzise”.
În unele școli din județul Suceava, cu precădere în liceele în care funcționează și clase de gimnaziu, la clasa a V-a se organizau teste, la diferite discipline, pentru evaluarea gradului de cunoștințe dobândit de elevi până în clasa a IV-a, în vederea admiterii sau respingerii acestora în clasa a V-a.
Petru Carcalete a spus că „este interzisă evaluarea de la clasa I și clasa a V-a. Să nu se confunde cu evaluarea elevilor care intră în clasa a IX-a și vor să urmeze o clasă cu predare bilingvă, unde se susțin teste eliminatorii”.
Măsuri
IȘJ interzice profesorilor să-i testeze pe elevi pentru înscrierea în clasa I sau clasa a V-a
