Iohannis s-a întâlnit cu premierul britanic Theresa May: „Vom negocia cu foarte mare aplomb soarta românilor din Marea Britanie”



Președintele Klaus Iohannis a avut joi la Bruxelles o întrevedere cu premierul britanic, Theresa May, afirmând ulterior că țara noastră va negocia ”cu foarte mare aplomb soarta românilor din Marea Britanie”, deși a spus că a găsit ”mare înțelegere” din partea șefului guvernului de la Londra, scrie Mediafax.”A fost o întâlnire bilaterală foarte bună. A fost prima noastră întâlnire. Am discutat, evident, despre BREXIT, dar am avut ocazia să discutăm și despre chestiuni bilaterale, relația noastră cu Marea Britanie este importantă, avem un parteneriat strategic pe care dorim să-l ducem mai departe”, a declarat Klaus Iohannis după întrevederea cu premierul britanic, Theresa May.El a spus că a găsit ”mare înțelegere”.



Recomandări

Valery Kuzmin, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Federației Ruse în România: „Rusia este gata să reia relații pragmatice și reciproc respectuoase atât cu UE, cât și direct cu România” (II)