Iohannis, despre descentralizare: O gălușcă mare, se înghite greu



Prim-vicepreședintele PNL, Klaus Iohannis, a declarat, joi, întrebat fiind cu ce va continua descentralizarea, că „asta este o gălușcă mare, se înghite greu, nu o să continue cu nimic vreo doi ani, cel puțin”, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Prim-vicepreședintele PNL, Klaus Iohannis, a fost întrebat, joi, într-o conferință de presă, ce părere are despre proiectul legii descentralizării.
„Discuțiile pe descentralizare s-au finalizat cu succes. Legea va intra aproape sigur pe asumarea Guvernului. Procesul va fi unul destul de simplu, nu va afecta foarte mult mersul lucrurilor în municipiul Sibiu”, a spus el.
Întrebat dacă a participat la întâlnirea USL pe proiectul descentralizării, Iohannis a răspuns: „Ce contează dacă am participat sau nu? Nici nu am contrazis acest lucru. Dacă cineva comentează ce scrie presa, e bine să citească tot paragraful. Sigur că s-a discutat asumarea și așa se va întâmpla”.
De asemenea, răspunzând altei întrebări, el a spus că vede această asumare ca „foarte bună”.
Iohannis a fost întrebat cu ce va continua descentralizarea.
„Cu ce să continue? Asta este o gălușcă mare, se înghite greu, nu o să continue cu nimic vreo doi ani, cel puțin”, a răspuns el.
Iohannis a menționat că nu este de acord cu afirmațiile primarului din Iași, Gheorghe Nichita, potrivit cărora președinții de CJ ar deveni foarte puternici.
„Nu sunt de acord cu aceste afirmații. Am avut o discuție cu colegul Nichita, ieri (miercuri – n.r) am discutat pe această temă, nu cred că este motivată temerea colegului din Iași, prin faptul că la CJ vin câteva direcții deconcentrate care se descentralizează nu se creează un dezechilibru în politica locală. Nu cred că primarii sunt în pericol, primarii municipiilor reședință de județ. Nu sunt în pericol să ajungă să fie conduși de președinții consiliilor județene”, a conchis Iohannis.
Premierul Victor Ponta a anunțat, recent, că proiectul legii descentralizării va fi adoptat prin asumarea răspunderii Guvernului, în noiembrie, înainte de aprobarea bugetului pe anul 2014, dacă va exista susținerea majorității.
Ulterior, președintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat că Uniunea ar susține proiectul Ministerului Dezvoltării Regionale privind descentralizarea, cu unele modificări, mai ales referitoare la buget.