Implementarea sistemului electronic de evidență a turiștilor, programată pentru decembrie, se amână pentru la primăvară, iar între timp acesta ar putea suferi anumite modificări, la propunerea patronatelor din turism, a declarat agenției MEDIAFAX Cristian Bărhălescu, secretar de stat în MDRT.
„Implementarea SIET-ul se amână. Am hotărât în cadrul Consiliului Consultativ să facem o serie de testări în cadrul hotelurilor din cadrul federațiilor hoteliere și patronatelor din turism, și în urma testărilor să găsim cea mai bună formă agreată de către industrie, urmând ca în perioada ianuarie să intrăm în legislativ cu această propunere de lege” a spus Bărhălescu.
El a adăugat că testările se vor face în hoteluri în lunile octombrie, noiembrie și decembrie.
„Cu siguranță, undeva în lunile februarie-martie dorim să avem acest sistem activ. Legea poate avea și schimbări, dacă patronatele le consideră necesare. Ei sunt suspicioși și de aceea considerăm că trebuie să fim deschiși colaborării și discuției cu patronatele”, a mai spus Bărhălescu.
Secretarul de stat a afirmat săptămâna trecută că Sistemul Integrat de Evidență a Turiștilor (SIET) va fi funcțional din decembrie și pe baza informațiilor furnizate se va justifica finanțarea unor proiecte de infrastructură turistică.