Interes tot mai ridicat pentru clasa de Arhitectură, arte ambientale și design din cadrul Colegiului de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, unde aproape 100 de elevi de-a VIII-a s-au înscris pentru a susține probele de aptitudini necesare pentru admiterea la această specializare.
Alexandra Bejinaru, directoarea instituției, a arătat că în ultimii ani Arhitectura a atras tot mai mulți candidați, cele 24 de locuri fiind disputate de un număr de 87 de elevi.
„Anul trecut, concurența era de circa 2,5 candidați pe loc, față de 3,6 cât avem la admiterea din acest an. E o specializare cu tot mai mare priză la viitorii liceeni, concurența e tot mai ridicată. Sunt elevi de clasa a VIII-a din tot județul, Cârlibaba, Vatra Dornei, Drăgușeni etc., care s-au înscris”, a menționat directoarea Colegiului de Artă.
Potrivit acesteia, pentru probele vocaționale, de la specializările Artă Plastică și decorativă, Arhitectură, Conservare – restaurare bunuri culturale și Muzică sunt 269 de candidați, care vor susține probele eliminatorii în perioada 21-24 mai.
În planul de școlarizare al colegiului este prevăzută câte o clasă (24 de locuri) pentru fiecare specializare.
Pentru arte plastice, candidații vor susține două probe (percepție vizuală și creativitate), comisia de evaluare fiind constituită de profesori din cadrul colegiului.
Pentru clasa de Muzică sunt înscriși 54 de candidați, pentru Arte plastice – 86 și 42 la Conservare și restaurare.
– Clasele bilingve sunt în continuare foarte căutate de viitorii liceeni
Până vineri, 24 mai, sute de tineri din județ susțin testări la mai multe discipline. Este vorba despre școlarii care în mai puțin de o lună vor încheia socotelile cu ciclul gimnazial și care doresc să fie admiși la liceu, în cadrul claselor bilingve, cu profil sportiv sau vocaționale.
Pentru clasele bilingve s-au înscris 782 de elevi (529 elevi înscriși la testul de limba engleză, 162 la franceză și 91 la germană), număr ce se păstrează ridicat de câțiva ani.
Pentru clasele cu profil sportiv (fotbal, handbal, volei, rugbi, atletism și lupte) ale Liceului cu Program Sportiv Suceava au optat 280 de elevi de clasa a VIII-a, aceștia înscriindu-se pentru susținerea probelor de departajare. Pentru clasele cu profil sportiv sunt disponibile 120 de locuri.
Totodată, 30 de elevi de clasa a VIII-a vor susține examen de admitere pentru clasa de teologie din cadrul Seminarului Teologic „Mitropolit Dosoftei” Suceava. Aceștia vor susține probe de aptitudini la muzică și dicție, dar și o testare a cunoștințelor religioase.
La profilul pedagogic, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Suceava, s-au înscris 281 de elevi pe 72 de locuri.
Conform metodologiei de organizare și desfășurare a admiterii, candidații care vor obține notă de trecere la probele de aptitudini nu sunt automat admiși la clasele pentru care au susținut aceste probe. Aceștia vor fi admiși în cadrul specializării pentru care au optat după susținerea evaluării naționale, în ordinea descrescătoare a mediilor finale de admitere.
Interes crescut pentru specializarea Arhitectură, de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu”
