Înșelată cu 2.000 de lei, la un schimb valutar în fața băncii



O femeie din comuna Sadova a reclamat la poliție că a fost înșelată în fața unei unități bancare din municipiul Câmpulung Moldovenesc, de către un tânăr care s-a oferit să-i schimbe 800 de euro la un curs mai bun decât cel al băncii.
Păgubita, Doina R., în vârstă de 63 de ani, le-a spus polițiștilor că s-a dus la bancă, luni, în jurul orei 13:00, să schimbe 800 de euro.
În timp ce stătea la coadă, la ghișeul pentru schimb valutar, lângă ea a venit un tânăr care i-a spus că are nevoie de euro, pentru a achiziționa o mașină, și s-a oferit să-i cumpere direct de la femeia din Sadova, la o paritate care le-ar fi convenit amândurora. S-au dus la o altă bancă, unde au verificat cursul valutar pe tabela electronică și au convenit să facă tranzacția chiar în fața unității bancare, cu o paritate de 4,4 lei pentru un euro.
Tânărul a primit suma de 800 de euro și i-a dat în schimb femeii 3.520 de lei, în bancnote de 50 de lei și 10 lei.
Doina R. a numărat de trei ori banii pentru a se asigura că nu a fost înșelată. La final, însă, tânărul a cerut să-i mai numere și el o dată și apoi i-a dat teancul înapoi femeii, cerându-i să-i bage în geantă, pentru siguranță.
Ulterior, reclamanta a verificat banii primiți și a constatat că a primit numai 1.520 de lei, fiind înșelată cu 2.000 de lei.