Campania de însămânțări agricole de toamnă din acest an scoate în evidență o scădere semnificativă a suprafețelor lucrate, fiind vorba de aproape 4.000 de hectare în minus față de anul 2008.
Conform evidențelor Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală (DADR) Suceava, în cadrul campaniei de toamnă din 2009, până la începutul acestei săptămâni, se însămânțaseră 23.952 de hectare de teren agricol.
Cum suntem deja în decembrie, specialiștii DADR Suceava apreciază că această cifră este foarte aproape de cea finală, alte însămânțări cu grâu care s-ar mai putea face în zilele următoare ar fi doar pe suprafețe nesemnificative.
Prin comparație, anul trecut, culturile de toamnă au fost însămânțate pe 27.850 de hectare, cu 3.898 mai multe decât în acest an.
Cea mai mare scădere se înregistrează la principala cultură însămânțată în această perioadă, grâul, cultivat pe o suprafață de doar 20.000 de hectare, față de 25.000 de hectare în 2008.
O parte dintre cultivatori s-au orientat spre culturile furajere, un salt destul de semnificativ înregistrând și rapița.
„Din păcate trebuie să constatăm că lipsa fondurilor și a perspectivelor îi face pe cultivatori să nu mai însămânțeze aceleași suprafețe ca și în anii trecuți. O cauză secundară a acestei scăderi este legată și de condițiile climaterice, care nu au fost propice însămânțărilor o bună perioadă de timp”, a declarat Ștefan Indianu, directorul DADR Suceava.
El a explicat că în perioada septembrie-octombrie a fost secetă, abia din noiembrie căzând precipitații suficiente. Cea mai afectată cultură, a arătat Indianu, ar putea fi rapița, care, din cauza lipsei de apă după însămânțare, nu este suficient de bine dezvoltată pentru a face față unui așteptat îngheț.