Un cioban de la o stână din comuna Sucevița a fost operat de urgență de medicii rădăuțeni, la primele ore ale zilei de ieri, după ce a fost înjunghiat de către un coleg de muncă.
Luni seară, în jurul orei 22.00., la o stână situată în cătunul Voivodeasa din comuna Sucevița, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, a izbucnit un conflict între doi dintre angajați. După o serie de discuții în contradictoriu, Ioan B., în vârstă de 25 de ani, l-a înjunghiat cu un cuțit, în cap și în zona toracică, pe Dumitru B., de 27 de ani. Pentru că autorul agresiunii a observat că victima sa sângera foarte puternic, după câteva ore, în jurul orei 04.00., „cuțitarul” a apelat serviciul de urgență 112.
Echipajul SMURD a ajuns în cel mai scurt timp la stână și din cauza rănilor grave a decis să transporte rănitul la Spitalul Municipal Rădăuți, după ce l-au transportat aproape 1,5 km cu targa, de pe munte.
Bărbatul a fost diagnosticat cu „ plagă tăiată hemitorace dreapta, contuzie abdomen și plagă frontală”, cu 10-20 de zile de îngrijiri medicale, după care a intrat în operație, la ora realizării acestui material fiind în afara oricărui pericol.
Potrivit celor afirmate de către comisarul Cezar Maftei de la Poliția Rurală Rădăuți, autorul agresiunii va fi cercetat în libertate sub acuzația de vătămare corporală.





