Bancpost, apropiere de client
De la începutul anului 2007 prezența Bancpost este tot mai activă la nivelul județului Suceava, prin aceasta urmărindu-se o apropiere și o orientare către client.
Oferta de produse și servicii Bancpost este deosebit de atractivă atât pentru persoane fizice cât și pentru companii și poate fi consultată în oricare din cele trei unități ale băncii situate în centrul municipiului Suceava, cartierele George Enescu, Burdujeni, la agențiile Fălticeni, Rădăuți și Câmpulung Moldovenesc, precum și prin accesarea site-ului www.bancpost.ro.
Bancpost este membră a Eurobank EFG (EFG Eurobank Ergasias SA), o organizație bancară internațională cu peste 21.000 de angajați care oferă produsele și serviciile sale atât prin rețeaua proprie de 1.400 de sucursale și puncte de vânzare cât și prin canale alternative de distribuție. Eurobank EFG este membră a EFG Bank European Financial Group, grup bancar cu sediul la Geneva controlat de familia Latsis.
În zona lărgită a Europei Centrale și de Sud-Est (Noua Europa), Grupul Eurobank EFG s-a poziționat între băncile de vârf în toate țările în care și-a stabilit prezența, și anume în Grecia, Bulgaria, România și Serbia. Începând din 2006, Grupul Eurobank EFG a intrat și pe piețele din Polonia, Turcia, Ucraina și Cipru.
Eurobank EFG a primit înalte calificative din partea celor mai reputate agenții internaționale de rating (Standard & Poor’s, Fitch și Moody’s), nu numai pentru puterea sa financiară ci și pentru orientarea către client a Grupului, pentru nivelul ridicat al calității serviciilor, pentru investițiile sale semnificative în tehnologiile moderne și pentru managementul și personalul său dinamic și profesionist.
112 ar putea intra în faliment
Serviciul pentru apeluri de urgență 112 ar putea fi întrerupt, în luna februarie a anului viitor, dacă nu va fi rezolvată problema finanțării activității, a declarat, joi, directorul general al Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS), Marcel Opriș.
„Dacă nu găsim resurse de finanțare, închidem serviciul 112, pentru că nu vor mai fi bani pentru plata salariilor”, a adăugat Opriș.
Băncile, închise pe 1 decembrie
Majoritatea unităților bancare nu vor avea program cu publicul sămbătă, 1 decembrie, excepție făcând birourile situate în centre comerciale sau hipermarketuri, au anunțat, ieri, mai multe instituții de credit.
Programul agențiilor și sucursalelor situate în mall-uri sau hipermarketuri va fi similar cu cel al centrelor comerciale în care sunt situate.
Reprezentanții Băncii Comerciale Române (BCR), ai BRD – Groupe Societe Generale, Raiffeisen Bank, UniCredit și ai Băncii Transilvania au anunțat că instituțiile de credit respective nu vor avea program cu publicul de Ziua Națională.
Bancpost și Alpha Bank nu lucrează sâmbăta în mod obișnuit, excepție făcând tot unitățile situate în centre comerciale și hipermarketuri.
RCA la tarife notificate
Companiile autorizate să încheie polițe de răspundere civilă auto (RCA) obligatorii nu pot practica tarife de primă diferite față de cele notificate Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA) și publicate pe paginile web ale acestora, a anunțat, ieri, instituția.
Totodată, prețurile afișate de asigurător trebuie să conțină tarifele de bază și întregul sistem de corectare a primei de asigurare de bază, în funcție de propriile criterii stabilite pentru creșterea/descreșterea primelor de asigurare.