Inflația a urcat la 1% în ianuarie, iar rata anuală s-a situat între 6,4 și 6,5%



Inflația s-a accelerat de la 0,2% în decembrie la circa 1% în ianuarie, în timp ce rata anuală s-a situat la 6,4%-6,5%, ușor peste nivelul de la finele anului trecut, în principal din cauza deprecierii leului, dar și a actualizării accizelor la combustibil și tutun, apreciază analiștii. Majoriatatea analiștilor economici intervievați de MEDIAFAX susțin că inflația s-a accelerat în ianuarie în principal din cauza deprecierii monedei naționale și modificării cursului la care se calculează accizele.
Astfel, cei șase analiști intervievați estimează că prețurile de consum au crescut în ianuarie cu 0,9 – 1,1% față de luna precedentă și cu 6,3 – 6,6% în termeni anuali. Media rezultată din estimări indică un nivel al cereșterii prețurilor de consum în perioada februarie 2008 – ianuarie 2009 de 6,45%.
Rata inflației a înregistrat o ușoară scădere anul trecut, la 6,3%, față de 6,57% în 2007, nivel sub așteptările analiștilor și al băncii centrale, pe fondul unei performanțe bune în luna decembrie, când prețurile de consum s-au majorat cu numai 0,23%.
Economiștii-șefi ai Raiffeisen Bank România și BRD Group Societe-Generale, respectiv Ionuț Dumitru și Florian Libocor, și economistul RBS Cătălina Constantinescu, adică jumătate dintre cei chestionați, estimează că rata inflației s-a situat în ianuarie la 1%, respectiv la 6,4-6,5%.
Dumitru consideră că accelerarea inflației la 6,5% a fost cauzată în principal de deprecierea leului, care s-a reflectat mai ales în serviciile de telefonie, dar și de presiunile exercitate din partea unor patronate pentru creșteri ale prețurilor alimentelor.
El a arătat că alimentele s-au scumpit, în principal, ca efect al deprecierii leului din luna decembrie, dar și a presiunilor asociațiilor de producători.
„În principiu, în lunile ianuarie și februarie se vor înregistra rate de inflație ridicate. În februarie se vor vedea scumpiri la alimente de circa 10% ca urmare a ajustării la evoluția cursului. (…) În a doua jumătate a anului, presiunea din partea cursului se va diminua, iar încetinirea cererii agregate va duce la temperarea presiunilor inflaționiste, astfel încât rata anuală a inflației va ajunge la 4,5% la finalul anului”, a încheiat Dumitru.
Libocor susține că evoluția cursului de schimb și a accizelor a condus la accelerarea inflației la 1% în ianurie, respectiv la o rată anuală de 6,5%, dar anticipează că indicele prețurilor de consum va coborâ până la finele primului trimestru la 5,7%.
Un scenariu similar a prezentat Cătălina Constantinescu, cu o prognoză de accelerare a inflației anuale la 6,4-6,5% în ianuarie, în condițiile în care deprecierea puternică a leului se va resimți sensibil în tarifele la serviciile de telefonie.
Ea a explicat că rata de schimb anunțată de Banca Centrală Europeană (BCE) pentru calcului accizelor datorate bugetului de stat este de 3,7364 lei/euro în 2009.
În 2008, cursul anunțat pentru calculul accizelor a fost de 3,3565 lei/euro.
Codul Fiscal prevede ca valoarea accizelor dintr-un an să fie calculată în funcție de cursul stabilit de BCE în prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul precedent și publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
„Cred că și în februarie rata inflației se va situa tot așa de sus, la 6,4% în termeni anuali, pentru că se discută despre devansarea accizelor la tutun, dar cred că ulterior indicele prețurilor de consum va coborâ până la 4,5% la finele anului, datorită încetinirii puternice a consumului și inclusiv a creșterii economice. Pentru 2009, anticipez o inflație medie de 5,2%”, a spus Constantinescu.
Economistul-șef al Băncii Comerciale Române (BCR), Lucian Anghel, estimează pentru ianuarie a rată anuală a inflației de 0,9-1,1%, respectiv de 6,3-6,5% în termeni anuali.
„Inflația a fost în ianuarie ușor superioară celei din luna decembrie 2008, în principal din cauza deprecierii leului, dar și a accizelor la combustibil. Pentru 2009, anticipez un trend dezinflaționist, astfel încât rata anuală se va plasa la finele anului la 5,4%”, a spus Anghel.
Pe de altă parte, economistul ING Bank Nicolaie Chidesciuc consideră că inflația a atins în ianuarie un „vârf temporar” de 1,1% în termeni lunari, respectiv o rată anuală de 6,6%, din două motive, respectiv deprecierea masivă a leului și a accizelor la combustibil și tutun.
„În același timp există rezerve privind această prognoză pentru că va fi anunțat un nou coș de consum, iar ponderile componentelor se pot modifica”, a precizat Chidesciuc.
El estimează că procesul de dezinflație va continua până în luna iunie, dar într-un ritm mai lin din cauza deprecierii leului.
„Deși cererea aproape se prăbușește, deprecierea leului nu va permite scăderea inflației. Ulterior, estimez că rata anuală a inflației va urca din nou, până la 8% la finele anului, în principal tot din cauza deprecierii leului, care va atinge un vârf în luna septembrie. În 2009, anticipez că vor mai exista presiuni și din partea prețurilor administrate și cele alimentare”, a spus Chidesciuc.
Pe de altă parte, directorul general al institutului independent de previziuni macroeconomice MacroAnalitica, Laurian Lungu, consideră că inflația s-a menținut în jur 6,3% în ianuarie, în contextul în care efectele deprecierii leului au fost contrabalansate de reducerea cererii.
„În 2009 inflația se va reduce în principal din cauza reducerii cererii. Pe termen scurt, aproximativ șase luni, nu mai anticipez că vor exista alți factori inflaționiști în afară de deprecierea leului, dar mi-e greu să văd o reducere foarte mare și bruscă”, a încheiat Lungu.
INS va publica joi, 12 februarie, datele privind evoluția indicelui prețurilor de consum în luna ianuarie 2009.