Infiniti a ajuns în sfârșit în Europa.
Divizia de lux Nissan și-a făcut intrarea pe ușa din față, uzând de importanța și celebritatea Salonului Auto de la Geneva.
Debarcarea mărcii de lux japoneze are loc după 19 ani de la debutul său pe piața nord-americană, piață pentru care inițial a fost special concepută. Aparte de faptul că lansarea brandului premium a însemnat o salbă de trei premiere, una după alta, prezența Infiniti însemnă cel mai de temut străin (a se citi auslander) pentru Audi, BMW, Mercedes și chiar Porsche. Atenția a fost atrasă în special de noul SUV denumit FX50, care se alătură fratelui mai mic EX37, crossoverul cu cei mai mulți și harnici cai putere la ora actuală.
În prezența șefului Carlos Ghosn, masivul FX a avut parte de o prezentare și primire însoțită de un moment coregrafic grandios.
Ceea ce șochează la acest SUV este motorul, neobișnuit ca și configurație pentru piața europeană. Propulsat de un agregat pe benzină de V8 și 5.0 litri, mastodontul pune la bătaie 390 de cai putere și un cuplu motor pe măsură, 500 Nm.
Infiniti susține că versiunea prezentată la Geneva va fi livrată din iunie cu același tip de motorizare și pe piața nord-americană, lucru firesc de altfel.
Transmisia este asigurată de o cutie automată cu 7 rapoarte cu Adaptive Shift Control. Șoferul are posibilitatea de a schimba vitezele și de pe volan prin intermediul unor padele din magneziu.
Tracțiunea se realizează integral cu ajutorul unui nou sistem 4×4 denumit Intelligent All-Wheel Drive. Noul SUV de lux de la Infiniti mai dispune de jante de 21 de inch furnizate de Enkei, suspensii CDC, direcție activă și sistemul de asistare inteligentă a momentului de frânare.
Nici un cuvânt în schimb despre propulsoare diesel. Oricum, prea curând nu vor fi văzute pe FX50.