Pedepse între patru și șapte ani au fost pronunțate în cazul a trei indivizi care au exploatat sexual o adolescentă în vârstă de 17 ani din municipiul Rădăuți. Tribunalul Suceava i-a condamnat la cinci ani de închisoare pe Ionel Calancea, de 21 de ani, zis „Budău”, din orașul Vicovu de Sus, la șapte ani de închisoare pe Răzvan Durleșteanu, de 36 de ani, și la patru ani de închisoare pe Cătălin Talabă, de 28 de ani, ambii din municipiul Botoșani. În cazul altor doi inculpați, respectiv Viorel Alexandru Nechita, de 24 de ani, și Bogdan Crihan, de 21 de ani, ambii din comuna Cristești, județul Botoșani, procesul va continua, și asta pentru că nu și-au recunoscut faptele, așa cum s-a întâmplat în cazul indivizilor condamnați ieri.
În rechizitoriul întocmit de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT) Suceava se arată că eleva în vârstă de 17 ani a fost exploatată sexual luni în șir pe raza municipiului Rădăți și obligată să facă sex pe bani în contul unei datorii pe care o avea față de un individ care i-a împrumutat 1.000 de lei pentru a-și plăti taxele la internatul liceului la care învăța.
Avea și câte 15-20 de clienți pe zi
Minora, care provine dintr-o familie dezorganizată, a trecut prin experiențe traumatizante, fiind sechestrată și agresată fizic. Avea 15-20 de clienți pe zi, iar toți banii îi erau luați de proxeneți.
Audiată de procurori, fata a mărturisit că a început să-și vândă corpul pentru servicii sexuale la scurt timp după ce a intrat la un liceu din Botoșani, iar tariful practicat era de 50 de lei pentru un „număr”, reprezentând sex oral și normal.
Cu mama plecată la muncă în străinătate și tatăl locuind singur într-o comună botoșăneană, minora s-a gândit să se întrețină din prostituție, părinților spunându-le că stă împreună cu prietenul ei, Răzvan (n.r. – Durleșteanu), care în realitate era „peștele” ei.
După sărbătorile pascale de anul trecut, pe fir a intrat și un amic de-al lui Durleșteanu, Cătălin Talabă care, taximetrist de profesie, s-a oferit să găsească și el clienți și să o transporte pe minoră la clienți.
Anchetatorii au interceptat telefonul lui Durleșteanu, în mai multe convorbiri acesta discutând cu diverși clienți și cerându-le să vină seara pentru relații sexuale, întrucât în restul zilei, minora „e la școală”.
Pusă să consume etnobotanice pentru a rezista mai mult
În septembrie 2012, minora a fost dusă de Nechita la Rădăuți, într-o garsonieră a unui amic de-al său, de pe aleea Grânelor.
La solicitarea lui Viorel Alexandru Nechita, a început să consume etnobotanice, pentru a putea rezista trează perioade mai mari de timp și a întreține relații sexuale cu cât mai mulți clienți. Nu primea nici un leu, doar mâncare și haine de schimb, iar periodic era agresată pentru că nu producea suficient pentru proxenetul ei.
Poate cel mai violent episod, reiese din declarațiile minorei, a fost atunci când Nechita a agresat-o pe motiv că a plecat cu un client în afara orașului.
„A agresat-o fizic timp de aproximativ trei ore, lovind-o cu palmele, cu mănușa de box, a înțepat-o cu un cuțit în gât și la nivelul gambei drepte. De asemenea, a ars-o cu bricheta pe mâini și pe picioare și cu un aparat cu electroșocuri a electrocutat-o”, povestește unul dintre anchetatori.
Ulterior, minora prostituată a fost mutată apoi în două pensiuni, iar pe fir a intrat și un alt amic de-al lui Nechita, Ionel Calancea, zis „Budău”.
La un moment dat, Nechita a plecat din Rădăuți, iar minora a rămas pe mâna lui „Budău”.
Acesta o scotea el la produs, iar la un moment dat, văzând că se câștigă foarte bine din această activitate (1.500-3.000 de lei pe zi), ”Budău” i-a spus minorei să-l sune pe Nechita și să-i spună că s-a îndrăgostit de tânărul din Vicovu de Sus și că nu mai vrea să se prostitueze.
Botoșăneanul a acceptat, cu condiția ca cei doi să-i trimită prin intermediul lui Bogdan Crihan câte 1.000 de lei în fiecare săptămână.
La scurt timp, însă, și-a dat seama că a fost mințit și că în realitate minora se prostituează în continuare, iar toți banii sunt încasați de amicul său, cu care de altfel s-a și certat.
Nechita i-a cerut minorei să plece de la „Budău” și să se mute la alte pensiuni, iar toți banii să îi trimită lui prin intermediul lui Bogdan Crihan.
Salvată de un client
Anchetatorii au explicat că Alexandru Viorel Nechita îi impunea victimei tot felul de datorii pe care le-ar avea față de el, ultima fiind de 2.000 de euro, datorie al cărei termen de achitare era până de Crăciun.
Victima a reușit să-i trimită doar 1.000 de euro prin același Bogdan Crihan.
Ca într-un scenariu de film, minora a fost salvată din tot acest calvar chiar de către unul dintre clienții care au plătit să facă sex cu ea.
Aceasta a aflat povestea tristă a fetei și i-a propus să se mute la el, oferindu-i protecție. Cei doi au o relație, iar victima se află și în prezent la locuința fostului ei client.