Închisoare pînă la zece ani pentru piratarea programelor TV



Închisoare pînă la zece ani pentru piratarea programelor TV
Închisoare pînă la zece ani pentru piratarea programelor TV

Ordonanța de Urgență privind modificarea Legii drepturilor de autor și a drepturilor conexe din 1996, publicată recent în Monitorul Oficial, aduce reglementări noi în ceea ce privește piratarea programelor TV, care va fi sancționată cu închisoarea de la o lună la zece ani.
Noul act normativ introduce o serie de reglementări în cazul dispozitivelor de control al accesului, respectiv a acelor „decodoare” folosite pentru a urmări anumite posturi de televiziune.
Cea mai mare sancțiune este prevăzută în cazul vânzării sau închirierii dispozitivelor pirat de control al accesului, care se pedepsește cu închisoare de la 3 la 10 ani, prevede articolul 72 al Ordonanței de Urgență.
Noul cadru legal prevede sancțiuni și în cazul utilizării anunțurilor publice ori a mijloacelor electronice de comunicare pentru promovarea decodoarelor pirat, precum și prezentarea către public în orice mod, fără drept, a informațiilor necesare confecționării acestora. Aceste infracțiuni se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 ani.
Și „producerea, importul, distribuirea, deținerea, instalarea, întreținerea sau înlocuirea în mod ilicit a dispozitivelor de control al accesului, fie originale, fie pirat, utilizate pentru serviciile de programe cu acces condiționat, constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 2 ani la 5 ani sau cu amendă de la 2.500 lei (RON) la 25.000 lei (RON)”, se prevede în aliniatul 1, articolul 141 al legii.
În plus, persoana care se racordează fără drept sau care racordează ilegal o altă persoană la aceste servicii comite o infracțiune care se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă de la 5.000 lei (RON) la 30.000 lei (RON).
Pe lângă reglementările cu privire la sancționarea pirateriei, o altă modificare importantă a noului act normativ vizează anularea limitelor de negociere a procentelor prin care se stabilesc remunerațiile pe care televiziunile, radiourile și societățile de televiziune prin cablu urmează să le plătească societăților de gestiune colectivă a drepturilor de autor și conexe.
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA), Asociația Română de Comunicații Audiovizuale (ARCA) și Asociația de Comunicații prin Cablu (ACC) au protestat în mod repetat față de eliminarea acestor limite de negociere a procentelor, care are putea să se stabilească arbitrar, depășindu-se fostul nivel maxim de 13%.
Potrivit acestor organizații, impactul direct al acestei majorări va ridica prețul abonamentului la cablu, va mări prețul publicității televizate a produselor de pe piața românească, cu efect în creșterea prețului acestor produse, și va reduce posibilitățile de dezvoltare a societăților de televiziune, de radio și de televiziune prin cablu și a serviciilor oferite de acestea populației.
Legea prevede și obligația ca televiziunile să plătească și dreptul de retransmitere prin cablu, odată cu achiziționarea drepturilor de emitere a operelor incluse în programele proprii.
Un alt element de noutate al noului act normativ este faptul că Ministerul Culturii și Cultelor nu mai eliberează holograme pentru meterialele audio-video, ele fiind trecute în atribuțiile Oficiului Român pentru Drepturile de Autor (ORDA). În acest sens, potrivit noilor reglementări, ORDA trebuie să înceapă eliberarea marcajelor holografice aplicabile pe fonograme în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a noului act normativ.
Reglementările Ordonanței de Urgență vor intra în atenția Parlamentului, care va stabili o formă finală a Legii privind dreptul de autor și drepturile conexe.