Reamenajarea Parcului Central din municipiul Suceava va fi efectuată de două firme din București, va fi plătită de administrația locală cu 11 miliarde de lei vechi și va însemna mai puțini copaci și mai multe piațete pietonale și dispariția gardurilor verzi. Caietul de sarcini al licitației pentru încredințarea lucrărilor prevede desființarea gardurilor verzi, „ întreținute prost, focare de infecție”. Parcul Central din municipiul Suceava va fi reamenajat de două firme din București care au câștigat cea de-a doua licitație organizată de primărie. Primarul de Suceava, Ion Lungu, a declarat, ieri, în conferință de presă, că licitația a fost câștigată de Garden Center și Eco Horticultura București, cu o valoare a lucrărilor de 11 miliarde de lei vechi.
Primarul a mai spus că speră ca 10 miliarde de lei să obțină de la Guvern, în cadrul programului de amenajare a spațiilor verzi.
Din caietul de sarcini și din macheta parcului reamenajat reiese că numărul copacilor va fi mai mic, majorându-se în schimb spațiul afectat fântânilor arteziene și aleilor.
Lucrările mari de reabilitare vor fi realizate în acest an Se vor amenaja noi alei pietonale și se vor lărgi cele existente, copacii deperisați se vor tăia, cei care rămân se cosmetizează, se lărgesc și se reamenajează piațetele existente și se construiesc altele noi. Apar gradenele acoperite cu gazon, se amenajează spații de odihnă, se înlocuiesc stâlpii de iluminat cu corpuri noi.
Conform proiectului, spațiul verde se irigă cu ajutorul unui sistem propriu, spațiile verzi vor fi acoperite cu gazon și vor apărea noi amenajări florale. Băncile și coșurile de gunoi vor fi schimbate, apar parcările pentru biciclete, se amenajează cele două fântâni arteziene și se mai construiește încă una.
Gardurile verzi, „întreținute prost, focare de infecție”, vor fi desființate. Separarea parcului de suprafața carosabilă va fi făcută prin borduri de 15 cm înălțime.
Primarul Lungu a precizat că lucrările mari de reamenajare a parcului vor fi realizate în acest an, în vreme ce partea legată de vegetație va fi finalizată în primăvara anului viitor.






