Un puternic incendiu a izbucnit vineri dimineață la secția de prelucrare a laptelui din comuna Panaci a producătorului Camy-Lact SRL Vatra Dornei, un nume cunoscut pe piața internă și externă în domeniul produselor eco.
Focul a izbucnit în jurul orei 8.00, la fața locului intervenind pompieri de la Detașamentul Vatra Dornei cu trei autospeciale și o motopompă.
La sosirea pompierilor, ardeau acoperișul clădirii și o cameră de expediție, existând pericolul de propagare la întreaga construcție, anexele societății precum și la o pensiune turistică aflată în imediata apropiere.
Au ars astereala din lemn a acoperișului, pe o suprafață de 450 metri pătrați, elementele combustibile ale instalației de prelucrare a laptelui, produse finite și semifabricate. Flăcările au produs degradarea pereților despărțitori.
Incendiul a fost lichidat la ora 10:50.
Din primele cercetări, flăcările au izbucnit din cauza unui scurtcircuit produs la conductori electrici defecți.
Pompierii au reușit să salveze din calea focului două autoturisme, anexele societății precum și pensiunea turistică din apropiere.