Intenție

Încălzirea Bazarului ar putea fi asigurată cu energie verde



Ion Lungu: “Pentru încălzirea Bazarului ar fi necesare cantități semnificative de energie”
Ion Lungu: “Pentru încălzirea Bazarului ar fi necesare cantități semnificative de energie”

Spațiile comerciale modernizate din Bazarul Sucevei ar putea fi încălzite în baza unor sisteme care funcționează cu energie regenerabilă.
Ieri, primarul Sucevei, Ion Lungu, a dat ca temă angajaților din primărie să realizeze un proiect de asigurare a căldurii din Bazar cu energie verde, care să beneficieze de finanțare din fonduri europene.
“Pentru încălzirea Bazarului ar fi necesare cantități semnificative de energie, pentru că spațiile modernizate, inclusiv cele două tronsoane la care vom începe lucrările în luna mai, totalizează peste 5.000 de metri pătrați numai la sol, iar halele au o înălțime destul de mare. Am discutat zilele acestea din nou cu comercianții din Bazar, abia așteaptă să beneficieze de încălzire, mai ales că temperaturile sunt foarte scăzute pe tot timpul zilei, pentru că nici soarele nu pătrunde în hală. Un sistem de încălzire modern, care să funcționeze cu energie regenerabilă, ar rezolva problema frigului, la costuri suportabile”, a declarat Lungu, care vrea să transforme Bazarul într-un centru comercial modern, în care atât comercianții, cât și cumpărătorii să beneficieze de condiții cât mai bune.