– Două minore, în vârstă de 11, respectiv 15 ani, au încercat să fugă din centrul de plasament pe geamul dormitorului, cu ajutorul unui lanț de cearșafuri legate între ele
– Escapada lor a luat sfârșit la spitalul din Câmpulung Moldovenesc, după ce cearșafurile s-au desfăcut
O adolescentă în vârstă de 15 ani, internată de aproximativ două luni în Centrul de Plasament „Visătorii”, din comuna Fundu Moldovei, a ajuns la spital, după ce a încercat să fugă din centru, împreună cu o altă minoră. Escapada celor două fete s-a petrecut în noaptea de marți spre miercuri. Cu ajutorul mai multor cearșafuri legate între ele de calorifer, cele două fete, în vârstă de 15, respectiv 11 ani, au încercat să-și dea drumul pe geamul dormitorului în care erau cazate, aflat la etajul I al centrului de plasament. În momentul în care adolescenta de 15 ani (M.C., din orașul Frasin) a ieșit pe geam, cearșafurile s-au desfăcut, minora căzând de la o înălțime de câțiva metri. În urma impactului cu solul, adolescenta s-a accidentat, fiind transportată imediat la spitalul din Câmpulung Moldovenesc. Asistenții sociali care s-au ocupat de acest caz ne-au mărturisit ieri că, din fericire, adolescenta a suferit doar câteva leziuni minore. Aceleași surse au povestit și faptul că M.C. a rămas fără mamă încă de la vârsta de 6 ani, locuind, până acum două luni, alături de tatăl său. Adolescenta a fost internată în regim de urgență, la sfârșitul lunii mai, după ce a semnalat Primăriei din Frasin că tatăl său a obligat-o să întrețină relații sexuale cu alți bărbați. De altfel, au mai spus asistenții sociali, la internare, s-a confirmat faptul că fata nu mai era virgină. M.C. nu a mai suportat chinul la care a fost supusă și a cerut să fie luată în grija statului. Deși nu a reușit să termine clasa a VII-a, din cauza problemelor familiale, minora a fost reînscrisă la școala din Fundu Moldovei, după ce a ajuns în centrul de plasament din comună.
Luată la întrebări, M.C. nu a vrut să spună motivul pentru care vroia să iasă în acea noapte din centrul de plasament. Reprezentanții de la Protecția Copilului susțin că minora a crescut într-un mediu de agresivitate, într-o comunitate de romi, deși unul dintre părinți este român. Faptul că a fost „împinsă” în brațele altor bărbați, mai spun aceștia, i-a creat adolescentei unele tulburări emoționale, fapt pentru care necesită consiliere psihologică.





