– Sutele de persoane care au stat la coadă au fost motivate de faptul că aveau de luat bani, nu de dat
Holurile Primăriei Suceava au devenit neîncăpătoare ieri, când sute de oameni au format cozi imense în fața ghișeelor de la parter și de la etajul I.
Cei aproape 1000 de suceveni beneficiari ai subvențiilor pentru lemne de foc s-au îmbulzit la ghișee chiar de la prima oră, motivați de faptul că au de luat bani, nu de dat.
Astfel, deși ieri a fost prima zi în care s-au acordat subvențiile pentru achiziționarea de lemne de foc, pentru încălzirea locuințelor în iarna 2007 – 2008, aproape toți s-au înghesuit să își ridice banii din prima zi.
De cea mai mare sumă de bani, 250 lei, au beneficiat cei care au declarat că veniturilor lor lunare nu sunt mai mari de 125 de lei/membru de familie, în vreme ce sucevenilor ale căror venituri sunt cuprinse între 440 și 500 de lei/membru de familie li s-a acordat suma de 75 de lei.
Această subvenție este acordată familiilor cu venituri de maxim 500 de lei de persoană, care nu sunt racordate la sistemul centralizat de termoficare și nici nu au centrală termică pe gaz metan, dar care se încălzesc folosind lemnele de foc sau alți combustibili.
Numărul celor au depus cereri pentru această subvenție a fost mai mic decât anul trecut, deoarece o parte a celor care s-au interesat de obținerea acestei subvenții nu au mai depus nici o cerere, pentru că odată cu aceasta trebuiau să facă dovada achitării taxei anuale de salubrizare.
Doi dintre sucevenii care au cerut bani pentru lemne de foc au încercat să păcălească statul, în paralel solicitând și subvenții la gaze naturale.
Cei care au depus cereri pentru subvenția de lemne de foc mai pot ridica banii pentru cele 5 luni de iarnă atât astăzi, cât și în cursul zilei de joi.
Suma totală care este distribuită zilele acestea este de aproape două miliarde de lei vechi.
Foto: Cosmin Romega





